Vendosni fjalën kyçe....

Italia ‘ngrin’ furnizimet me armë të Ukrainës – Il Messaggero


Roma po ‘ngrin’ furnizimet e saj me armë për Ukrainën në mes të konfliktit të vazhdueshëm ushtarak të Kievit me Rusinë, raportoi të martën Il Messaggero, duke cituar burime brenda qeverisë italiane që thuhet se pretendojnë se nuk ka pako të reja armësh në shqyrtim për momentin.

Megjithëse kryeministrja italiane Giorgia Meloni është zotuar të respektojë kërkesën e Kievit për më shumë ndihmë ushtarake dhe sisteme moderne të mbrojtjes ajrore, gazeta thotë se të gjitha dërgesat e armëve në Ukrainë janë aktualisht në pritje.

“Së pari është e nevojshme të bashkërendohemi me NATO-n dhe të hyjmë në hollësi mbi kërkesat ushtarake të Ukrainës. Vetëm atëherë do kuptojmë për çfarë ka nevojë Kievi dhe çfarë armatimi do të jemi në gjendje të furnizojmë.” – thuhet se zyrtarët e qeverisë i thanë Il Messaggero.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg pritet të vizitojë Italinë në ditët në vijim për t’u takuar me Melonin dhe ministrin italian të Mbrojtjes Giulio Crosetto. Së bashku, ata pritet të diskutojnë se cilat armë janë kritike për të mbrojtur Kievin dhe të punojnë për të zgjidhur tre çështje kyçe përpara se të rifillojnë dërgesat ushtarake.

E para është kërkesa e Kievit për sistemet e raketave kundërajrore tokë-ajër SAMP-T shumë të shtrenjta. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Italisë, vendi ka në dispozicion pak nga këto sisteme dhe nëse do dorëzonte disa prej tyre në Kiev, do të rrezikonte të dobësonte aftësitë e veta të mbrojtjes ajrore. Il Messaggero vëren se kjo çështje mund të bëjë që Roma të dërgojë sisteme të tjera armësh në Kiev.

Një çështje tjetër është se Italia tashmë ka premtuar pesë pako armësh për Ukrainën, por ende nuk i ka përmbushur plotësisht dërgesat.

“Duhet ta mbyllim dërgesën, përpara se të nisim me një të re.” – thanë burimet për gazetën.

Së fundi, në mënyrë që të miratohet çdo paketë e re armësh për Kievin, ministri i Mbrojtjes duhet ta diskutojë këtë çështje me Komisionin Parlamentar të Shërbimeve, i cili ende nuk është funksional pas zgjedhjeve të fundit në Itali.

Meloni, e cila së fundmi u bë kryeministrja e parë femër e vendit, i tha parlamentit javën e kaluar se mënyra e vetme për të lehtësuar një marrëveshje paqeje midis Rusisë dhe Ukrainës është duke ndihmuar Kievin të mbrohet ushtarakisht.