Vendosni fjalën kyçe....

Rishi Sunak shpall kandidaturën për kryeministër të Britanisë së Madhe, i humbi zgjedhjet për lidershipin përballë Truss


Rishi Sunak

Rishi Sunak ka shpallur zyrtarisht kandidaturën për kryeministër të Britanisë së Madhe, pas dorëheqjes së Liz Truss nga posti.

Sunak , i cili humbi në zgjedhjet e lidershipit nga Liz Truss në fillim të kësaj vere,  dëshiron të rregullojë ekonominë, të bashkojë partinë.

Sipas Guardian, ai ka 126 deputetë që e mbështesin kandidaturën e tij.

Ai i bashkohet Penny Mordaunt si kandidati i dytë që hyn zyrtarisht në garë. Boris Johnson, i cili u takua me Sunak mbrëmë, ende nuk ka njoftuar se do të qëndrojë.

“Mbretëria e Bashkuar është një vend i madh, por ne përballemi me një krizë të thellë ekonomike. Kjo është arsyeja pse unë jam udhëheqës i Partisë Konservatore dhe Kryeministri juaj i ardhshëm. Unë dua të rregullojmë ekonominë tonë, të bashkojmë Partinë tonë dhe të japim për vendin tonë”, shkruan Sunak në Twitter.