Vendosni fjalën kyçe....

Shpërthim në një fabrikë armësh në Bullgari, raportohet për tre jetë të humbura dhe dy të zhdukur


Një shpërthim ka ndodhur të martën në një fabrikë armësh në qytetin bullgar Kazanlak.

Mediat bullgare raportojnë se si pasojë e shpërthimit kanë humbur jetën 3 persona, ndërsa tre të tjerë janë plagosur dhe janë dërguar në spital për të marrë ndihmën e nevojshme mjekësore. Ndërkohë raportohet për dy gra të zhdukura, të moshës 53 dhe 43 vjeç.

Ende nuk dihet se si ka ndodhur shpërthimi, ndërsa mendohet se shkak ka qenë shkelja e  rregullave në lidhje me sigurinë e punës.

“Ky është ndoshta një gabim njerëzor, sepse nëse do të plotësoheshin të gjitha kërkesat teknologjike, kjo nuk do të kishte ndodhur”, tha prokurori i qarkut Diço Atanasov.

Prokurori i apelit saktësoi se në punishte prodhoheshin produkte që përdoreshin poër prodhimin e llojeve të ndryshme të fishekzjarreve dhe jo armatime luftarake.

Zyra Rajonale për Sigurinë nga Zjarri dhe Mbrojtjen e Popullsisë raportoi se incidenti ka ndodhur rreth orës 11:04.

Televizoni shtetëror bullgar ka bërë me dije se dëshmitarët okularë kanë treguar se fuqia shpërthyese ka qenë shumë e madhe.

Operacionet e shpëtimit nuk kanë nisur ende, pasi ekziston rreziku i një shpërthimi dytësor. Kështu ka thënë për mediat Todor Dejanov, prokuror i Apelit në Plovdiv.

Një skuadër e specializuar kundër terrorizmit është drejt vendngjarjes për të siguruar perimetrin dhe për të udhëhequr operacionin për pastrimin e mbetjeve dhe kërkimin e dy personave që rezultojnë të zhdukura.