Vendosni fjalën kyçe....

Doktori i ushtrisë amerikane dhe bashkëshortja e saj akuzohen për spiunazh në favor të Rusisë


Një mjeke kryesore e ushtrisë amerikane dhe gruaja e saj, një mjeke civile, janë akuzuar për një komplot për t’i nxjerrë informacione qeverisë ruse.

Jamie Lee Henry dhe Anna Gabrielian akuzohen se planifikojnë të ndajnë informacione konfidenciale për pacientët në një spital ushtarak.

Dyshja dyshohet se i thanë një agjenti të fshehtë të FBI-së se ata ishin të motivuar nga patriotizmi për Rusinë.

Përfaqësuesit e çiftit nuk kanë komentuar ende për rastin.

Nuk ka pasur asnjë koment nga autoritetet ruse.

Dyshja u akuzuan për konspiracion dhe zbulim të informacionit të identifikueshëm shëndetësor, në një aktakuzë të ngritur në një gjykatë në Maryland, Baltimore, e cila u zbulua të enjten.

Prokurorët thanë se çifti dëshironte të ndihmonte qeverinë ruse “të fitonte njohuri mbi kushtet mjekësore të individëve të lidhur me qeverinë dhe ushtrinë amerikane”.

Maj Henri punoi në Fort Bragg, një bazë e madhe ushtarake në Karolinën e Veriut. Aktakuza thotë se ajo planifikoi të përdorte lejen e saj të sigurisë për të fituar qasje në të dhënat private mjekësore nga spitali në Fort Bragg dhe një institucion tjetër mjekësor i paidentifikuar.

Dr Gabrielian punonte në Spitalin Johns Hopkins në Baltimore.

Ajo dyshohet se i ofroi ndihmë ambasadës ruse në Uashington disa muaj më parë, pas pushtimit rus të Ukrainës.

Në mesin e gushtit asaj iu afrua një person që pretendonte se punonte për ambasadën ruse, i cili në të vërtetë ishte një agjent i FBI-së.

Gjatë takimit, aktakuza thotë se ajo i tha agjentit se “ajo ishte e motivuar nga patriotizmi ndaj Rusisë për të ofruar çdo ndihmë që mundte për Rusinë, edhe nëse do të thoshte të pushohej nga puna ose të shkonte në burg”.

Ajo akuzohet se i ofroi të sillte gruan e saj në komplot dhe i tha agjentit se kishte akses në informacionin mjekësor në bazë dhe njohuri se si SHBA po trajnonte ushtrinë për të ofruar ndihmë për Ukrainën.

Në një takim tjetër më vonë në të njëjtën ditë, Maj Henry dyshohet se i tha agjentit se ajo ishte gjithashtu e përkushtuar ndaj Rusisë dhe mendoi të bëhej vullnetare për t’u bashkuar me ushtrinë ruse.

Ajo me sa duket tha se kishte rezerva për shkeljen e Aktit të Transportueshmërisë dhe Përgjegjshmërisë së Sigurimeve Shëndetësore (HIPAA), për të cilin çifti është akuzuar.

Por Dr Gabrielian dyshohet se nuk kishte shqetësime të tilla dhe dha disa informacione më vonë në gusht.

Maj Henry ishte oficerja e parë e njohur në detyrë aktive e ushtrisë amerikane që doli si transgjinore, pasi ushtria i dha lejen për të ndryshuar zyrtarisht emrin dhe gjininë e saj në vitin 2015, në të njëjtin vit që çifti u martua.