Vendosni fjalën kyçe....

Gjiganti amerikan i naftës zotohet të padisë Rusinë – Wall Street Journal


ExxonMobil ka kërcënuar qeverinë ruse me një padi nëse Moska nuk e lejon kompaninë të largohet nga projekti i naftës dhe gazit Sakhalin-1, raportoi Wall Street Journal, duke cituar burimet e saj.

Kompania thuhet se tha në një deklaratë se është përpjekur të largohet nga projekti rus në Lindjen e Largët të vendit që nga marsi, por së fundmi u pengua ta bënte këtë me një dekret presidencial.

Presidenti rus Putin nënshkroi një dekret në fillim të këtij muaji që parandalon investitorët nga të ashtuquajturat ‘shtete armiqësore’ të shesin aksionet e tyre në disa ndërmarrje strategjike, duke përfshirë sipërmarrjet Sakhalin.

Në mars, Exxon njoftoi se do të largohej nga një investim prej rreth 4 miliardë dollarësh në asete dhe do të ndërpresë të gjitha operacionet e saj në Rusi, duke përfshirë projektin Sakhalin-1, për shkak të sanksioneve perëndimore.