Vendosni fjalën kyçe....

Financial Times paralajmëron: Fondet spekulative nisin sulmin ndaj bonove të qeverisë italiane


Fondet spekulative, në anglisht ‘hedge funds’, kanë vënë bastin më të madh kundër bonove të qeverisë italiane që nga kriza financiare globale e vitit 2008.

Shkaqet qëndrojnë në gjendjen e trazuar politike në ‘Palazzo Chigi’ dhe në shqetësimet në rritje të tregjeve, por mbi të gjitha në varësinë e ‘Çizmes së Evropës’ nga importet e gazit rus shkruan Financial Times.

Sipas të dhënave të S&P Global Market Intelligence të mbledhura nga gazeta me ndikim britanik, vlera e përgjithshme e obligacioneve italiane të marra hua nga investitorët për të vënë bast për rënien e çmimeve arriti këtë muaj nivelin më të lartë që nga janari 2008, duke arritur në mbi 39 miliardë euro.

Bastet kundër borxhit italian kanë qenë më parë një shkëmbim shumë fitimprurës për fondet mbrojtëse për shkak të pasigurisë së gjatë politike dhe shqetësimeve për obligacionet qeveritare me vlerë 2.3 trilionë euro të papaguara në vend.

Nxitimi i investitorëve për të vënë baste kundër Italisë vjen pasi vendi po përballet me telashe ekonomike në rritje nga rritja e çmimeve evropiane të gazit natyror të shkaktuar nga shkurtimet e furnizimit të Rusisë dhe një klimë e tensionuar politike me zgjedhjet në prag të shtatorit.

Italia ‘është vendi më i ekspozuar për sa i përket asaj që ndodh me çmimet e gazit dhe politika është sfiduese’, tha Mark Dowding, shefi i investimeve i BlueBay Asset Management, i cili menaxhon afërsisht 106 miliardë dollarë në asete. Bëhet fjalë për shitje të shkurtra të obligacioneve italiane 10-vjeçare duke përdorur derivate të njohur si ‘të ardhmet’.

Muajin e kaluar, FMN paralajmëroi se një embargo ruse e gazit do çonte në një tkurrje ekonomike prej më shumë se 5% në Itali dhe tre vende të tjera, përveç nëse kombet e tjera ndajnë furnizimet e tyre.

Italia konsiderohet gjithashtu nga investitorët si ndër vendet më të cenueshme pas vendimit të Bankës Qendrore Evropiane për të lehtësuar programet e saj nxitëse duke rritur normat e interesit dhe bllokuar blerjet e bonove që kanë mbështetur tregun e madh të borxhit të vendit.

“Një periudhë e qetësisë relative politike, e nisur nga emërimi i Mario Draghit si kryeministër në shkurt 2021, u shkatërrua në korrik të këtij viti pasi ish-kreu i Bankës Qendrore Evropiane dha dorëheqjen dhe administrata e koalicionit të tij të unitetit kombëtar u shpërbë.” – shkruan gazeta.

“Zgjedhjet e parakohshme tani janë caktuar për në shtator, me lideren nacionaliste Giorgia Meloni që konsiderohet favorite për t’u bërë kryeministre e ardhshme. Të mërkurën, Draghi ftoi partitë që konkurrojnë në zgjedhje të respektojnë angazhimet e Italisë për reformën financiare.” – shkruan RAI.

Edhe pse partitë euroskeptike brenda koalicionit të krahut të djathtë, të cilat sipas sondazheve mund të sigurojnë deri në gjysmën e votave më 25 shtator, kanë sinjalizuar se mund të rishikojnë hollësitë e planit të rimëkëmbjes së financuar 200 miliardë euro të Italisë nga BE dhe reforma të tjera me rregulla të reja.

Besueshmëria e brendshme shkon paralelisht me besueshmërinë ndërkombëtare, tha Draghi dje në takimin e Riminit.

Hendeku, ose ‘spread’, ka qenë gjithmonë një barometër i rrezikut kryesor të Italisë, me borxhin gjerman që arriti në 2.3 pikë përqindjeje (231) nga 1.37 pikë përqindje në fillim të vitit, i nxitur nga yield-i i borxhit dhjetëvjeçar italian që u rrit në 3.7. %.

Më pas, inflacioni galopant (+ 7.9% në korrik, +8.9 në Evropë), i nxitur nga prokurimi i lëndëve të para duke përfshirë energjinë, një pikë që nuk është parë që nga vitet 1980, shqetëson italianët që kanë frikë për kursimet e tyre.

Një investitor i madh i fondeve mbrojtëse tha se ‘Italia duket të jetë vendi më i cenueshëm’ ndaj përkeqësimit të kushteve ekonomike, duke shtuar se baste të tilla tani janë ‘të përhapura’, me shumë menaxherë që luajnë në diferencën midis bonove gjermane dhe italiane. Shumë obligacione italiane janë shitur tashmë javët e fundit.

Gazeta përmend disa investitorë që kanë përfituar tashmë nga bastet kundër bonove italiane në fillim të këtij viti, si Michael Hintze, themeluesi i fondit mbrojtës CQS, i cili nuk pranoi të komentojë. Ndër ata që përfituan është edhe bashkëthemeluesi i Brevan, Howard Alan.

“Në vitin 2018, ndërsa tregjet shqetësoheshin nëse një qeveri koalicioni mund të rriste nivelet e borxhit dhe të largonte lidhjet me BE-në, fondet mbrojtëse i ngritën bastet e tyre në nivelin më të lartë që nga kriza financiare. Megjithatë, bastet e fondeve mbrojtëse, si në terma absolutë ashtu edhe në proporcion me emetimin total të obligacioneve, tani kanë tejkaluar nivelet e vitit 2018, një shenjë se nga mund të vijnë investitorët nga këtu.”

Megjithatë, disa menaxherë mbeten të kujdesshëm ndaj marrëveshjes, duke thënë se mjeti i mbrojtjes së transmetimit të njoftuar së fundmi nga Banka Qendrore Evropiane do kufizojë kthimin në yield-et.

Mjeti i ri u krijua për të parandaluar që kostot e huamarrjes në vendet me borxhe të larta të eurozonës të rriten shumë mbi vendet e mëdha si Gjermania. Nuk ka dyshim se BQE-ja do jetë ajo që do menaxhojë krizën më të vështirë mes bankave botërore.

“Është si të luash një lojë të rrezikshme me BQE-në.” – tha Decio Nascimento, shefi i investimeve të fondit Norbury Partners. Megjithatë, Dowding i BlueBay argumenton se TPI është pak frenues për të vendosur një bast.

“BQE nuk mund të blejë Italinë.” – tha ai, duke shtuar se një veprim i tillë do shërbente si një sinjal se Banka Qendrore do ofrojë mbështetje për vendet pa kufizime tatimore.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Rainews