Vendosni fjalën kyçe....

SHBA-ja përgatit paketën e armëve miliarda dollarëshe për Ukrainën – Reuters


Qeveria amerikane thuhet se po përgatit transferimin e saj më të madh të armëve në Ukrainë deri më sot, me zyrtarë të gatshëm të autorizojnë 1 miliard dollarë të tjera ndihmë ushtarake, duke përfshirë platforma të përparuara raketash dhe municione shtesë.

Paketa e re e ndihmës mund të shpallet javën e ardhshme, raportoi Reuters të premten, duke cituar tre zyrtarë të paidentifikuar. Kjo do ta çonte ndihmën e sigurisë së SHBA-së për Kievin në afro 10 miliardë dollarë që kur Rusia dërgoi trupa në Ukrainë më 24 shkurt.

Ndërsa zyrtarët thanë se presidenti Joe Biden ende nuk e ka nënshkruar zyrtarisht transferimin, propozimi i tanishëm do shihte 1 miliard dollarë armë të dërguara në Kiev, duke përfshirë municione shtesë për sistemin e raketave HIMARS, raketat tokë-ajër NASAMS dhe deri në 50 transportues personeli të blinduar M113.

Një paketë e veçantë ndihme ushtarake për Ukrainën u njoftua të hënën, me vlerë rreth 550 milionë dollarë, dhe gjithashtu përmbante raketa HIMARS.

Uashingtoni deri më tani ka dërguar gjithsej 16 sisteme HIMARS në Ukrainë, platforma me rreze më të gjatë të afta për të goditur objektivat brenda territorit rus. Megjithëse Moska ka pretenduar se ka eliminuar disa nga armët nga fusha e betejës, zyrtarët ushtarakë amerikanë kanë kundërshtuar pretendimin rus, duke këmbëngulur se HIMARS-i i Kievit mbetet i paprekur.

Transferimi i ri masiv i armëve vjen gjithashtu pas një vendimi të Pentagonit për të lejuar personelin ushtarak amerikan të stërvisë trupat ukrainase të plagosur në një spital të madh të drejtuar nga SHBA-ja në Gjermaninë perëndimore, megjithëse logjistika për atë marrëveshje mbetet e paqartë, pasi objekti është më shumë se 1000 milje larg nga kryeqyteti i Ukrainës dhe edhe më larg nga zonat aktive të betejës në rajonin e Donbass.