Vendosni fjalën kyçe....

Biden presidenti më pak popullor prej dekadash – Sondazhi


Vlerësimi i miratimit të Joe Biden ka arritur një nivel të ri të ulët, duke e bërë atë presidentin modern më pak të popullarizuar të SHBA në këtë periudhë brenda një mandati, tregon një sondazh i ri i publikuar të premten.

Sipas një sondazhi të Gallup, vlerësimi i miratimit të Biden ra nën 40% për herë të parë, në 38%. Kjo është tre pikë më pak nga muaji i kaluar dhe 12 pikë nga korriku 2021, kur 50% e amerikanëve në përgjithësi miratuan punën e presidentit.

Ndërkohë, 59% e amerikanëve nuk e miratojnë punën që Biden po bën, me 45% të të anketuarve që ‘mos e miratojnë fuqimisht’ punën e tij, krahasuar me vetëm 13 për qind që ‘e miratojnë fuqimisht’.

Sondazhi mati gjithashtu vlerësimin mesatar të miratimit të Biden kundrejt presidentëve të mëparshëm, duke shkuar deri te Dëight Eisenhower, në tremujorin e gjashtë të mandatit të tyre.

Të dhënat tregojnë se Biden shënon pikët më të ulëta, me 40%. Biden arriti të ruante një vlerësim prej 78% të miratimit midis anëtarëve të partisë së tij. Miratimi i presidentit demokrat midis republikanëve, jo çuditërisht, qëndron në 5%.

Mbështetja publike për Biden-in ka qenë në rënie prej disa kohësh, duke marrë goditje nga tërheqja kaotike nga Afganistani, rritja e çmimeve të gazit, inflacioni rekord dhe pasojat nga pandemia Covid-19. Krahas kësaj, të dhënat e PBB-së të publikuara të enjten tregojnë se ekonomia ka hyrë në recesion.

Sondazhi i ri vjen pasi sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre tha të premten se Joe Biden synon të kandidojë për rizgjedhje në vitin 2024. Megjithatë, sipas një sondazhi të CNN të publikuar të martën, 75% e demokratëve dhe votuesve me prirje demokrate dëshirojnë dikë tjetër për të përfaqësuar partinë në 2024.