Vendosni fjalën kyçe....

Zjarri djeg pyllin me lisa në Kaliforni, shpallet gjendja e emergjencës, evakuohen dhjetëra persona


Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në një pjesë të Kalifornisë pasi zjarri më i madh aktiv në SHBA po përhapet me shpejtësi pranë Parkut Kombëtar Yosemite.

Zjarri është rritur me shpejtësi që nga fillimi i së premtes dhe zjarrfikësit kanë luftuar për ta vënë zjarrin nën kontroll.

“Sjellja e zjarrit shpërthyes po sfidon zjarrfikësit”, tha departamenti i zjarrit i Kalifornisë.

Më shumë se 6,000 njerëz janë evakuuar dhe 10 shtëpi janë shkatërruar.

Gjendja e jashtëzakonshme, e cila është shpallur në qarkun Mariposa, do t’i lejojë shtetit të aksesojë disa ndihmë federale për të trajtuar zjarret.

Rreth 400 zjarrfikës dhe katër helikopterë janë vendosur për të shuar flakët. Natasha Fouts, një zëdhënëse e CalFire, tha se zyrtarët nuk presin që ta kontrollojnë zjarrin deri në javën e ardhshme.

Shkalla e evakuimit do të thotë se është sfiduese të gjesh strehim për të gjithë ata që kërkojnë strehim.

“Ne jemi plot me të evakuuar,” tha Alyssa Wildt, një pronare e një hoteli lokal, për LA Times.

“Sot kemi një grup ekuipazhesh zjarrfikëse që kërkojnë dhoma,” shtoi zonja Wildt. “Ne nuk i kemi ato. Besoj se pjesa më e madhe e qytetit është plot.”