Vendosni fjalën kyçe....

Vala e të nxehtit në Spanjë e Portugali shkakton 322 viktima


Temperaturat e larta të shkaktuara nga vala e të nxehtit që vazhdon të përfshijë Spanjën dhe Portugalinë kanë vrarë të paktën 322 njerëz.

Temperaturat e larta në tre ditët e para të valës së të nxehtit në Spanjë, e cila filloi zyrtarisht të dielën, vranë 84 persona, sipas shifrave të Institutit Shëndetësor Carlos III të publikuar të premten.

Ministria Portugeze e Shëndetësisë raportoi 238 vdekje të shkaktuara nga nxehtësia në vend në datat 7-13 korrik.

Gjatë gjithë javës, merkuri vazhdoi të rritet vetëm në Gadishullin Iberik, duke shtuar frikën se numri përfundimtar i vdekjeve do të ishte dukshëm më i lartë.

Të enjten, ai arriti 47 gradë Celcius (116.6 gradë Fahrenheit) në qytetin e Pinhao, tempertatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në Portugali në korrik.

Temperaturat përvëluese vazhdojnë dhe agjencia publike meteorologjike e Spanjës nuk pret që vala e të nxehtit të zhduket deri të hënën.

Në qershor, kur një nga valët më të hershme të të nxehtit në historinë e fundit spanjolle pushtoi kombin, instituti shëndetësor vlerëson se 830 persona vdiqën për shkak të temperaturave të larta.

Nxehtësia po ndikon gjithashtu në pyjet e Spanjës, me 32 zjarre aktive që digjen që nga e premtja, duke përfshirë 15 që ende nuk janë kontrolluar. Extremadura, një rajon në kufi me Portugalinë, është goditur më rëndë deri më tani, me dy zjarre masive që kanë djegur të paktën 10,000 hektarë (24,710 hektarë).

Zjarrfikësit portugez po luftojnë gjithashtu një varg zjarresh në pyje. Këtë javë, pothuajse 190 njerëz janë lënduar nga flakët dhe 865 janë evakuuar nga shtëpitë e tyre.