Vendosni fjalën kyçe....

Nis seanca dëgjimore për Avokatin e Popullit, 19 kandidatë flasin para deputetëve, një prej tyre u tërhoq


Komisioni për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut po zhvillon një seancë dëgjimore lidhur për shpalljen e vakancës së Avokatit të Popullit.

Parashikohet të jenë 19 kandidatë nga lista paraprake me 20 kandidatë që do të shpalosin platformat e tyre përpara deputetëve të Kuvendit, pasi Olta Aliaj ka tërhequr kandidaturën pak minuta para nisjes së seancës.

Mes kandidatëve përmendim ish-ministrin e Drejtësisë, Ilir Rusmaili, ish-kryetarja e KQZ-së, Lefterije Luzi, avokati Altin Goxhaj dhe ish-deputeti i PD-së, Sali Shehu.

Të gjithë kandidatët do të kenë 5 minuta kohë për të shpjeguar pozicionin e tyre dhe platformën për udhëheqjen e këtij institucioni.

I pari në radhë është ish-Drejtori i policisë së Shtetit, Ahmet Prençi.

Kandidatët:

1.Ahmet Prençi

2.Altin Goxhaj

3.Besim Ndregjoni

4.Bledar Dervishaj

5.Boriana Nikolla

6.Brikena Kasmi

7.Dorian Gjomarkaj

8.Drita Avdyli

9.Endri Papajorgji

10.Ermir Kapedani

11.Erinda Ballanca

12.Evis Fico

13.Ilirjan Rusmali

14.Jordan Daci

15.Jorida Rustemi

16.Laureta Roshi

17.Ledio Braho

18.Lefterije Luzi

19.Sali Shehu