Vendosni fjalën kyçe....

Republikanët akuzojnë Biden: I shiti 1 milion fuçi naftë të rezervës energjetike, kompanisë kineze të lidhur me Hunter Biden


Lëvizja e administratës Biden për t’i shitur gati 1 milion fuçi rezerva nafte Kinës bie ndesh me logjikën dhe bën që të përfitojë kundërshtari i SHBA në dëm të interesave kombëtare, thanë ligjvënësit republikanë, me disa që e quanin veprimin ‘të rëndë e të pafalshme’.

Departamenti i Energjisë në prill i shiti 950,000 fuçi Rezervë Strategjike të Naftës kompanisë ‘Unipec America’, krahu amerikan i kompanisë më të madhe tregtare kineze ‘Unipec’, e cila është tërësisht në pronësi të China Petrochemical Corporation, e njohur gjithashtu si Sinopec.

Sinopec është një ndërmarrje shtetërore kineze e naftës dhe gazit me bazë në Pekin, e cila ka qenë e lidhur me djalin e dytë të Presidentit Joe Biden, Hunter Biden, transaksionet e biznesit të huaj të të cilit kanë nxitur një kontroll në rritje.

Shitja, edhe pse pak e vënë re në atë kohë, po tërheq reagime të forta nga ligjvënësit republikanë. Ndërsa Rezerva Strategjike e Naftës së SHBA-së (SPR), furnizimi më i madh emergjent në botë me naftë bruto, ndodhet në një nivel historik të ulët, ndërkohë që amerikanët në mbarë vendin ndjejnë rritjen e çmimeve të gazit dhe naftës, një veprim i tillë bie ndesh me interesat amerikane dhe po vë sigurinë kombëtare. në rrezik, thanë zyrtarët.

“Administrata e Bidenit nuk duhet të dërgojë rezervat tona, të cilat na duhen për vendin tonë, në Kinë. Është marrëzi dhe kundërshton logjikën e thjeshtë.” – tha Senatori republian Marco Rubio (Florida), i cili në qershor paraqiti një projektligj për ndalimin e eksportit të naftës në Kinë.

Kongresmenët republikanë Troy Nehls (Texas) dhe Mike Loychik (Ohio) e përshkruan shitjen e naftës të administratës Biden në Kinë si ‘të pafalshme’.

“Ndërsa ju po paguani pesë dollarë për gallon në pikat e karburantit dhe po përpiqeni të paguani faturën tuaj të energjisë elektrike, Biden sapo shiti një milion fuçi të naftës sonë Kinës, në mënyrë që familja e tij të mund të bëjë para. Kjo është e padiskutueshme.” – shkroi Nehls në Twitter.

Lidhjet e Hunter Biden

Kontrata e Unipec ishte 98.135 milionë dollarë, tregon një raport i 21 prillit nga Departamenti i Energjisë. Unipec ishte një nga 12 kompanitë që fituan kontratat e shitjes së dytë emergjente të Departamentit të Energjisë, në total 30 milionë fuçi.

Departamenti e përshkroi veprimin si një hap për të ‘adresuar dhimbjen që amerikanët po ndiejnë nëpikat e karburantit’ dhe ‘kosto më të ulëta për amerikanët në të ardhmen’.

Sinopec është e lidhur me Hunter përmes BHR Partners, një firmë e kapitalit privat që Hunter ndihmoi në krijimin e saj. Firma investoi së bashku 10 miliardë juanë (afërsisht 1.5 miliardë dollarë) në 2014 te Sinopec.

Hunter ishte një anëtar i papaguar i bordit të BHR deri në prill 2020 dhe mbajti një 10 për qind të aksioneve në kompani deri në majin e kaluar, megjithëse është e paqartë nëse ai ka hequr dorë.

Përveç Unipec, fituesit e kontratës përfshijnë gjithashtu gjigantë të naftës amerikane si ExxonMobil dhe Chevron, së bashku me tre kompani me bazë në Zvicër. Nëntë prej kompanive fituan oferta në raundin e tretë të shitjes prej 40 milionë fuçi nafte bruto në fund të majit.

Mbi 5 milionë fuçi naftë nga rezerva emergjente u eksportuan në Evropë dhe Azi në qershor, me të paktën një dërgesë në Kinë, sipas një raporti të Reuters.

Çmimi mesatar kombëtar i karburantit është ulur në 4,721 dollarë për gallon për të premten, duke rënë 5,8 për qind nga kulmi prej 5,016 dollarësh në mes të qershorit, sipas AAA. Por pika e çmimit është ende më shumë se 50 për qind më e lartë nga e njëjta kohë e një viti më parë.

“Politikat energjetike të administratës Biden e kanë dështuar plotësisht këtë vend.” – tha përfaqësuesi Andy Biggs (Arizona) për Epoch Times.

“Nga mosgatishmëria e administratës për të çliruar energjinë amerikane deri tek dërgimi i rezervave tona të kufizuara te kundërshtarët me lidhje me Hunter Biden, vendimet e tyre i kanë dhënë fund pavarësisë energjetike amerikane.” – shtoi ai.

“Çmimet e karburantit qëndrojnë në nivelet më të larta historike, inflacioni vazhdon të rritet në nivele të papara dhe kjo administratë vazhdon të shmangë dështimet e saj dhe të fajësojë të gjithë përveç vetes.” – tha Biggs.

Mes rritjes së çmimit të naftës, Biden ka akuzuar kompanitë e naftës për përfitime dhe ka kërkuar nga stacionet e karburantit që ‘të ulin çmimin’.

Kur u pyet më 8 korrik nëse administrata Biden ishte në dijeni se një pjesë e naftës nga SPR mund të përfundonte të shkonte jashtë shtetit, Sekretarja e Shtypit e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre tha se Departamenti i Energjisë ‘nuk mund të diktojë se çfarë bëjnë kompanitë e naftës me naftën që blejnë ose ku e dërgojnë për ta shitur’.

“Kur bëhet fjalë për naftën, është diçka që vendosin kompanitë e naftës. Ne nuk mund të kontrollojmë se çfarë bëjnë kompanitë e naftës me naftën e tyre.” – tha ajo.

“Duhet të pyesni kompanitë e naftës se ku po e dërgojnë naftën që blejnë dhe pse. Kjo nuk është diçka që ne mund t’i përgjigjemi nga këtu.”

Rezervat e naftës në pakësim

SPR e SHBA ishte në 492 milionë fuçi që nga 1 korriku, duke shënuar një rënie prej 5.8 milionë fuçi nga një javë më parë. Ky është niveli më i ulët që nga prilli 1986. Me konsumin e SHBA-së prej 19.78 milionë fuçi çdo ditë bazuar në vlerësimet e vitit 2021 nga Administrata e Informacionit të Energjisë (EIA), rezerva e tanishme e naftës mund të zgjasë më pak se 25 ditë.

Inventari i naftës së papërpunuar ka qenë në një rënie të vazhdueshme që kur administrata filloi të lëshonte 1 milion fuçi në ditë në prill, në një nismë gjashtëmujore që synonte të ulë çmimet e energjisë.

Rezerva e varfëruar e naftës, e rezervuar normalisht për emergjenca të tilla si fatkeqësitë natyrore dhe luftërat, po ngre alarme në Uashington.

Në fillim të muajit të kaluar, deputetja Cathy McMorris Rodgers (Washington), ligjvënësja kryesore republikane në Komitetin e Dhomës për Energjinë dhe Tregtinë, shkroi një letër së bashku me Republikanin Fred Upton (Michigan), republikanin kryesor në Nënkomiteti për Energjinë, Sekretares së Energjisë Jennifer Granholm muajin e kaluar, duke thënë se tërheqja e vazhdueshme po shteron rezervat e karburantit të SHBA-së, ndërkohë që lejon kundërshtarët si Kina të fitojnë përparësi gjeopolitike.

“Populli amerikan meriton përgjigje se pse rezervat tona të energjisë emergjente po u dërgohen kundërshtarëve të huaj si Partia Komuniste Kineze, duke kompromentuar sigurinë tonë të energjisë dhe sigurinë kombëtare.” – tha ajo për The Epoch Times.

Departamenti i Energjisë nuk ka dhënë ende një përgjigje, vuri në dukje ligjvënësja.

“Çfarë kanë për të fshehur? Presidenti Biden duhet të kuptojë se rezervat tona strategjike të energjisë janë për emergjenca, jo për të mbuluar politikat e këqija.” -tha ajo.

“Amerika duhet të bëjë kthesë dhe të rrisë aftësinë tonë për të prodhuar dhe rafinuar naftë këtu në shtëpi. “Tani nuk është koha për të përdorur rezervat tona strategjike.”

Epoch Times ka kontaktuar me Departamentin e Energjisë për hollësitë e dërgesës në Kinë dhe kontratës së Unipec, por nuk ka marrë ende një përgjigje. Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj një kërkese nga The Epoch Times për koment.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e The Epoch Times

Përgatiti për Hashtag.al, K. Manjani