Vendosni fjalën kyçe....

“Epstein u vra në burg” – Sinjalizuesja e burgosur e ushtrisë amerikane


Informatorja e Ushtrisë Amerikane, Chelsea Manning, i tha prezantuesit të podcast-it, Ethan Klein, se vetëvrasja e dukshme e Jeffrey Epstein në një qeli burgu në Manhattan ishte me gjasë një ‘vrasje në burg’ që oficerët e lejuan të ndodhte.

I arrestuar në vitin 2019 dhe i akuzuar për trafikim seksual të të miturve, Epstein u gjet i varur në qelinë e tij në Qendrën Korrektuese Metropolitane të Manhatanit një muaj më vonë. Vdekja e tij u cilësua si vetëvrasje.

Megjithatë, kamerat video që mbulonin qelinë e Epstein nuk funksionuan dhe dy roje falsifikuan të dhënat duke deklaruar se kishin mbikëqyrur shkelësin seksual natën e vdekjes së tij, duke provokuar skepticizëm publik rreth historisë së ‘vetëvrasjes’.

Vdekja e Epstein ishte ‘vrasje’, tha Manning në një episod të Klein’s H3 Podcast të premten.

“Kështu ndodh një vrasje në burg. E di kur të ndodhë. Doni të hiqni qafe dikë në burg? Kështu bëhet.” – shtoi ajo, duke iu referuar fikjes së dukshme të kamerave të sigurisë që mbulonin qelinë e Epstein.

Manning, e cila lindi burrë, shërbeu në ushtrinë amerikane si analiste e inteligjencës deri në arrestimin e saj në vitin 2010 për rrjedhjen e materialeve të klasifikuara në WikiLeaks. Disa nga këto materiale përshkruanin krime të mundshme lufte të SHBA-së në Afganistan dhe Irak.

E akuzuar për spiunazh, ajo u mbyll në një burg të Korpusit të Marinës në Virxhinia atë vit. Manning më vonë u transferua në një strukturë korrektuese ushtarake në Fort Leavenworth, Kansas, dhe u dënua në vitin 2013 me 35 vite burg.

Dënimi i Manning u zbut në vitin 2017 nga presidenti në largim Barack Obama. Megjithatë, ajo kreu një tjetër dënim në burg në Virxhinia midis 2019 dhe 2020 për kundërshtimin për të dëshmuar në një juri të madhe kundër themeluesit të WikiLeaks, Julian Assange.