Vendosni fjalën kyçe....

Shtëpia e Bardhë gati të caktojë datën për vaksinimin e foshnjave kundër Covid-19


Rregullatorët amerikanë do të miratojnë së shpejti vaksinat Covid-19 për fëmijët nën pesë vjeç. Të paktën kështu u tha gazetarëve një këshilltar i lartë shëndetësor i Shtëpisë së Bardhë, duke sugjeruar se kjo mund të ndodhë që këtë muaj.

Gjatë një konference për shtyp të enjten, koordinatori i përgjigjes ndaj Covid-19 në Shtëpinë e Bardhë, Ashish Jha tha se Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) do ta diskutojë çështjen gjatë takimeve më 14 dhe 15 qershor, me një vendim zyrtar që pritet “së shpejti pas kësaj”.

“Ne presim që vaksinimet të fillojnë seriozisht që nga e marta, më 21 qershor dhe të vazhdojnë gjatë gjithë asaj jave.”– tha zyrtari, duke shtuar se “çdo prind që dëshiron që fëmija i tyre të vaksinohet do të jetë në gjendje të marrë një takim” brenda një periudhë prej “javësh”.

Fëmijët më të vegjël se 5 vjeç janë e vetmja grupmoshë që ende nuk kanë marrë autorizim urgjent nga agjencitë shëndetësore të SHBA-së, megjithëse normat e vaksinimit për fëmijët pak më të rritur, ose ata të moshës 5-11 vjeç, mbeten të ulëta.

Në mes të majit, si FDA ashtu edhe CDC thanë se doza përforcuese të vaksinës Pfizer mund të administrohen në grupmoshën 5-11 vjeç, lëvizja më e fundit për të zgjeruar pranueshmërinë për amerikanët. Gjiganti farmakologjik ka lëshuar grupe të shumta të dhënash në javët e fundit që tregojnë se ndërsa imuniteti zbehet me kalimin e kohës, doza shtesë mund të përmirësojnë mbrojtjen për demografinë më të re, duke përfshirë foshnjat deri në 6 muajsh.

Jha vuri në dukje se 10 milionë doza vaksinash do t’u viheshin në dispozicion qeverive shtetërore dhe vendeve private të imunizimit menjëherë, duke shtuar se ka “shumë furnizim” për fëmijët e vegjël.

“Ne do të dërgojmë doza sa më shpejt të jetë e mundur.”– vazhdoi ai. “Ne do të sigurohemi që oferta të përmbushë gjithmonë kërkesën. Dhe ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për ta bërë më të lehtë për ofruesit dhe prindërit që të vaksinojnë fëmijët e tyre.”

Edhe pse shtetet do të lejohen të bëjnë porosi duke filluar nga e Premtja, vaksinat nuk do të dërgohen derisa FDA të japë bekimin e saj.