Vendosni fjalën kyçe....

Biden ngatërron pak Korenë e Veriut me të Jugut (Video)


Presidenti i SHBA Joe Biden shtoi listën e tij të gafave të premten duke ngatërruar me sa duket dy shtetet koreane.

Duke folur në ceremoninë e diplomimit të Akademisë Detare në Annapolis, Maryland, Biden diskutoi rëndësinë e bashkëpunimit të SHBA me aleatët për hir të sigurisë globale. Si shembull i një bashkëpunimi të tillë, ai përmendi sanksionet e vendosura nga vendet perëndimore ndaj Moskës për operacionin e saj ushtarak në Ukrainë.

“A mendoi dikush se kur unë bëja thirrje për sanksione kundër Rusisë, përveç NATO-s, se Australia, Japonia, Koreja e Veriut, disa nga vendet e ASEAN-it [Shoqata e Kombeve të Azisë Juglindore] do të ngriheshin dhe do të mbështesnin ato sanksione?” – pyeti lideri amerikan.

Megjithatë, Koreja e Veriut, vetë e sanksionuar rëndë nga Uashingtoni, ishte në fakt një nga pesë vendet që votuan në fillim të marsit kundër një rezolute të OKB-së që dënonte ofensivën ushtarake ruse në Ukrainë.

Pheniani madje akuzoi ‘politikën hegjemoniste’ të SHBA-së për nxitjen e konfliktit.

Ndërkohë, të enjten, Rusia dhe Kina përdorën veton e tyre për të bllokuar një rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të hartuar nga SHBA, që synon forcimin e sanksioneve ndërkombëtare ndaj Koresë së Veriut.

Vendet nuk kishin vënë veton ndaj asnjë prej paketave të mëparshme të sanksioneve të Koresë së Veriut të zbatuara që nga viti 2006.

Muajin e kaluar, Biden u tall në internet pasi u largua nga një person me një kostum lepurushi ndërsa fliste me një gazetar.

Në një rast tjetër, gjatë një vizite në Karolinën e Veriut, Biden zgjati dorën në fund të një fjalimi në një mënyrë që disa vëzhgues e përshkruan si ‘shtrëngim duarsh në ajër’.