Vendosni fjalën kyçe....

Rusia i dërgon propozim Ukrainës


Duke komentuar mbi negociatat e ngecura midis Rusisë dhe Ukrainës, zëdhënësi i presidentit Putin, Dmitry Peskov, u tha gazetarëve se Rusia i ka përcjellë Ukrainës një ‘projektdokument’ me formulim konkret për një marrëveshje të mundshme.

“Topi është në fushën e tyre, ne po presim përgjigjen e tyre.” – tha Peskov të mërkurën. Kur u pyet nëse kishte një afat që Ukraina të përgjigjej, zyrtari rus tregoi se ishte në dorën e Kievit. Ai vuri në dukje, megjithatë, se ‘ukrainasit nuk po tregojnë shumë prirje drejt shtimit të procesit të negociatave’.

Për më tepër, Peskov akuzoi Ukrainën se ‘u largua vazhdimisht nga fjalët, duke i ndryshuar vazhdimisht ato’. Zëdhënësi i Kremlinit doli në përfundimin se kjo mungesë e supozuar e qëndrueshmërisë ‘ka pasoja shumë të këqija për sa i përket efektivitetit të negociatave’.

Vërejtjet e Peskov i bëjnë jehonë atyre të bëra më herët të mërkurën nga zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, e cila tha se Rusia kishte humbur besimin te negociatorët ukrainas.

Duke folur për kanalin e lajmeve të Rusisë Rossiya 24, ajo përdori një fjalë të urtë ruse ‘beso, por kontrollo’ duke e shkurtuar atë vetëm në ‘verifiko’, ‘sepse ne nuk kemi pasur besim te këta njerëz prej shumë kohësh’.

Zakharova vazhdoi duke sugjeruar se qeveria ukrainase nuk po vepronte në mënyrë të pavarur, por ishte e kontrolluar nga jashtë. Ajo e përshkroi trajtimin e bisedimeve nga ‘regjimi i Kievit’ si një ‘cirk’, duke thënë se autoritetet ukrainase vazhdonin të ndryshonin pozicionin e tyre.

Për më tepër, Zakharova sugjeroi se pjesëmarrja e Kievit në negociata nuk mund të ishte asgjë më shumë se një taktikë diversioni.