Vendosni fjalën kyçe....

“SHBA-ja duhet të vendosë trupa ushtarake në Tajvan” – Këshilla e John Bolton


Tajvani duhet të rrisë bashkëpunimin e tij ushtarak me SHBA-në dhe të fillojë të presë trupat amerikane në tokën e tij, siç bëri në vitin 1979, tha ish-këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, John Bolton, në një takim në Tajvan.

Si SHBA-ja ashtu edhe Tajvani duhet të rrisin shpenzimet ushtarake për mbrojtjen e Tajvanit, tha Bolton, duke shtuar se vendosja formale e trupave amerikane mund të jetë pjesë e zgjidhjes së kërcënimit nga Kina.

SHBA mbajti një prani ushtarake në Tajvan midis viteve 1950 dhe 1979, me rreth 19,000 trupa të vendosura në ishull gjatë kësaj periudhe. Kjo ndryshoi me afrimin e epokës së Niksonit me Pekinin, i cili kulmoi me ndryshimin e njohjes diplomatike të Kinës nga Uashingtoni në kontinent nën drejtimin e Jimmy Carter.

Megjithatë, SHBA-ja mbajti marrëdhënie jozyrtare diplomatike, tregtare dhe ushtarake me Taipein, duke përfshirë mbajtjen e një pjese të personelit ushtarak si stërvitës dhe këshilltarë, si dhe roje në Institutin Amerikan në Tajvan, ambasada ‘de facto’ e SHBA-së.

Fakti i personelit ushtarak amerikan në Tajvan kishte qenë prej kohësh një sekret i hapur, megjithëse tetorin e kaluar presidentja tajvaneze Tsai Ing-wen bëri një lëvizje përshkallëzuese duke pranuar hapur praninë e tyre në ishullin e vetëqeverisur.

Bolton, i cili shihet si një nga politikanët më të ashpër të Amerikës, ka mbrojtur prej kohësh rritjen e numrit të trupave amerikane në Tajvan dhe marrjen e hapave të tjerë drejt asaj që ai e përshkruan si frenim të një Kine agresive. Sipas revistës Foreign Policy, ai arriti të shtyjë një rritje të trupave në Tajvan kur këshillonte administratën Trump. Kjo politikë u vazhdua nga presidenti Joe Biden.

Pekini e konsideron Tajvanin pjesë të territorit të tij sovran dhe ka paralajmëruar vazhdimisht SHBA-në kundër mbështetjes së çdo ndjenje separatiste atje.