Vendosni fjalën kyçe....

SHBA do i japë Ukrainës inteligjencën për të sulmuar objektivat në Krime – Media


Ndërsa SHBA rriti përfshirjen e saj në krizën ukrainase duke furnizuar Kievin me armë më të rënda, ajo gjithashtu vendosi të ofrojë raporte të inteligjencës se forcat ukrainase do të duhej të sulmonin objektivat në Krime, raportuan mediat amerikane të mërkurën. Rusia e konsideron gadishullin pjesë të territorit të saj.

“Ndërsa konflikti zhvillohet, ne vazhdojmë të përshtatemi për të siguruar që operatorët të kenë mundësinë për të ndarë informacione të detajuara dhe në kohë me ukrainasit.” – tha një zyrtar i inteligjencës amerikane për ‘Wall Street Journal’ në lidhje me ndryshimin e politikës.

Gazeta tha se Uashingtoni po shkon drejt ‘zgjerimit të ndjeshëm’ të ndarjes së inteligjencës me Ukrainën, por ‘do përmbahet nga sigurimi i inteligjencës që do t’u mundësonte ukrainasve të godasin objektivat në territorin rus’.

Raporti, i cili u konfirmua nga ‘Neë York Times’, përmendi në mënyrë specifike Krimenë si të mbuluar nga politika e re.

Moska nuk pajtohet me përkufizimin e SHBA-së për Krimenë si pjesë e Ukrainës. Rajoni u shkëput nga vendi pas grushtit të shtetit të armatosur të vitit 2014 në Kiev dhe votoi në një referendum për t’iu bashkuar Rusisë. Moska e konsideron statusin e Krimesë si pjesë e Rusisë një çështje të zgjidhur.

Të mërkurën, ministria ruse e mbrojtjes tha se përpjekjet e vazhdueshme të Ukrainës për të sulmuar objektivat në territorin rus mund ta shtyjnë atë të përshkallëzojë armiqësitë.