Vendosni fjalën kyçe....

Rusia paralajmëron Ukrainën se mund të godasë Kievin


Moska deri më tani është përmbajtur nga sulmet ndaj vendimmarrësve ukrainas, por nëse Kievi vazhdon përpjekjet për të kryer akte sabotazhi ose sulme konvencionale brenda Rusisë, kjo do të ndryshojë, paralajmëroi Ministria ruse e Mbrojtjes të mërkurën.

“Ne kemi parë përpjekje për sabotim dhe sulme nga ushtria ukrainase kundër objekteve në territorin rus. Nëse përpjekjet e tilla vazhdojnë, Forcat e Armatosura të Federatës Ruse do të godasin qendrat vendimmarrëse, duke përfshirë Kievin, diçka nga e cila ne deri tani jemi përmbajtur.” – shpjegoi zëdhënësi i 2-të Gjeneralmajor Igor Konashenkov.

Ndërsa Konashenkov nuk specifikoi se për cilat sulme apo tentativa sabotimi i referohej, të hënën Rusia shpalli një alarm të shtuar terrorizmi në tre rajone në kufi me Ukrainën, Bryansk, Kursk dhe Belgorod, dhe disa komuna kufitare në rajonet e Krasnodar, Voronezh dhe Krime.

Kievi fillimisht pretendoi dhe më pas mohoi një goditje të 1 prillit nga dy helikopterë kundër një depoje karburanti në jug të qytetit të Belgorod, e cila nuk rezultoi në të lënduar apo të vdekur, por shkaktoi dëme të mëdha materiale.

Autoritetet ruse po hetojnë gjithashtu një sulm me raketa të 29 marsit me të paktën tre raketa Tochka-U të lëshuara nga Ukraina në një njësi ushtarake pranë Belgorodit. Municionet thërrmuese të ndaluara ndërkombëtarisht plagosën tetë shtetas rusë dhe dëmtuan 21 automjete si dhe disa ndërtesa.