Vendosni fjalën kyçe....

Mediat liberale e aktorët e Hollivudit i vërsulen Guvernatorit Republikan të Floridas: Copë m*ti, derr nazist


Mediat liberale, duke përfshirë CNN, MSNBC, PBS dhe ABC, si dhe personalitete të ndryshme, dolën në grup për të kritikuar Ligjin e të Drejtave Prindërore të Floridës, duke goditur konservatorët dhe Guvernatorin e Floridës Ron DeSantis.

I quajtur projektligji ‘Mos thuaj homoseksual’ nga kritikët, disa figura publike e morën epitetin ‘fjalë për fjalë’ kur pretenduan se legjislacioni i ri në fakt e bënte të paligjshme shqiptimin e fjalës homoseksual në shtetin e Floridës.

Në fakt, ligji thotë se mësimi në klasë nga personeli i shkollës ose palët e treta për ‘orientimin seksual’ ose ‘identitetin gjinor’ nuk mund të ndodhë te fëmijët në kopsht deri në klasën e tretë.

Gjatë një skene të ‘Saturday Night Live’ mes Kate McKinnon dhe Colin Jost më 5 mars, McKinnon tha me shaka se ligji ishte ‘i mahnitshëm’ pasi ajo ishte ‘torturuar’ nga fëmijët që kishin përdorur fjalën homoseksuale në një mënyrë nënçmuese kundër saj kur ishte e re.

Don Lemon i CNN në mënyrë të ngjashme e keqinterpretoi ligjin më 9 shkurt kur tha se do të kishte pasur një kohë më të mirë duke u rritur si homoseksual nëse do të kishte ‘më shumë informacion’ në shkolla për të, në vend që ta mbante sekret.

Aktori i ekstremit të majtë Ron Perlman mori një qasje më agresive kur foli kundër ligjit, duke keqinterpretuar përsëri kuptimin e legjislacionit përpara se ta quante DeSantis një ‘copë m*ti naziste’.

“Mos thuaj homoseksual? Mos thuaj? Pra këto janë dy fjalët e para të një fjalie të thënë nga një udhëheqës politik i një shteti në SHBA? Mos thuaj?” Perlman tha në një video të postuar më 29 mars. “Mos thuaj se je një derr nazist dreqi? Thuaj! Amendamenti i parë. Lexoni për të. Pastaj kandidoni për detyrë. Ti copë m*ti” tha Perlman.

Disa kritikë të famshëm e shprehën kundërshtimin e tyre ndaj ligjit duke thënë fjalën homoseksual pa pushim, duke përfshirë edhe çmimet Oscar.

“Ne do të kemi një natë të mrekullueshme sonte.” – tha bashkë-prezantuesja Wanda Sykes.

“Dhe për ju njerëz në Florida, ne do të kemi një natë homoseksuale.”

Ajo dhe Amy Schumer dhe Regina Hall e përsëritën me zë të lartë fjalën pa pushim për argëtimin e turmës, e cila qeshi dhe duartrokiti.

Gjatë promovimit të shfaqjes televizive Marvel ‘Moon Knight’, ylli i shfaqjes Oscar Isaac iu përgjigj gjithashtu një pyetjeje në lidhje me ligjin pak përpara qëndrimit publik të kompanisë kundër legjislacionit.

“Unë mendoj se komenti im do të ishte, homoseksual, homoseksual, homoseksual, gay, homoseksual…” – u përgjigj Isaac.

Përgatiti për Hashtag.al, K.Manjani