Vendosni fjalën kyçe....

Opera e Bavarisë shkarkon dirigjentin e njohur rus e sopranon pasi nuk dënuan sulmin ndaj Ukrainës


Dirigjenti i shquar rus Valery Gergiev dhe sopranoja Anna Netrebko u hoqën nga pozicionet e tyre nga organizatat gjermane të artit në përgjigje të pushtimit të vazhdueshëm të Ukrainës nga Moska.

Gergiev, i cili kishte shërbyer si kryedirigjent i Filarmonisë së Mynihut, u shkarkua nga kryebashkiaku i qytetit, Dieter Reiter, pasi ai nuk arriti të përmbushë afatin e së hënës për të denoncuar presidentin rus Vladimir Putin dhe konfliktin.

Opera Shtetërore e Bavarisë njoftoi në mënyrë të ngjashme se po anulonte prenotimet me Gergiev për arsye të ngjashme. Kjo vjen pasi dirigjenti u detyrua të japë dorëheqjen si president nderi i Festivalit Ndërkombëtar të Edinburgut, i cili hyn në fuqi menjëherë.

Kompania e menaxhimit të Gergiev tashmë kishte njoftuar se po i ndërpret lidhjet me profesionistin e muzikës, duke e përfaqësuar atë që nga dhjetori 2020. Në një deklaratë, Marcus Felsner, i cili zotëronte kompaninë administruese, pretendoi se veprimet e fundit të regjimit rus e bënë atë ‘të pamundur’ për të ‘mbrojtur interesat e Maestro Gergiev’.

Krahas shkarkimit të Gergiev nga puna, Opera Shtetërore e Bavarisë shtoi se po anulonte gjithashtu angazhimet e ardhshme me sopranon ruse Anna Netrebko.