Vendosni fjalën kyçe....

Izreali ofrohet të ndërmjetësojë me Rusisë e Ukrainës


Kryeministri izraelit Naftali Bennett ofroi të vepronte si ndërmjetës midis Rusisë dhe Ukrainës gjatë një bisede telefonike me presidentin Vladimir Putin të dielën, thuhet në një deklaratë nga Kremlini.

Zyra e Bennett lëshoi ​​gjithashtu një deklaratë duke thënë: “Kryeministri Naftali Bennett foli me presidentin rus Vladimir Putin këtë pasdite. Të dy diskutuan situatën midis Rusisë dhe Ukrainës.”

Jerusalem Post citoi një burim diplomatik të thoshte: “Izraeli është i gatshëm të ndihmojë nëse i kërkohet dhe në çdo kohë të bashkojë palët.”

Izraeli është në një ‘situatë të veçantë’ për të bashkuar të dyja palët, citon raporti të thoshte burimi. Të dy udhëheqësit ranë dakord të qëndrojnë në kontakt, thuhet në raport.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka kërkuar vazhdimisht, së fundmi të premten, që Izraeli të ndërmjetësojë mes dy vendeve.

Ambasadori i Ukrainës në Izrael, Yevgen Korniychuk, tha të premten se Izraeli është ‘një nga ndërmjetësit më të shquar të mundshëm për zotin Putin’.

Sipas leximit të Kremlinit, Putin i tha Bennett se Rusia kishte dërguar një delegacion paqeje në Gomel në Bjellorusinë jugore për të zhvilluar bisedime me Ukrainën.

Në mbledhjen e kabinetit të së dielës, Bennett pohoi se Izraeli po sillet në një ‘mënyrë të matur dhe të përgjegjshme’. Izraeli ka qenë i kujdesshëm për të marrë anë, pasi koordinon sulmet e tij ushtarake ndaj objektivave iraniane në Siri me Moskën, duke pasur parasysh praninë e madhe ushtarake të kësaj të fundit atje.

Të enjten, ministri i Jashtëm izraelit Yair Lapid doli duke dënuar ashpër Rusinë, duke thënë se sulmi i saj në Ukrainë ishte ‘një shkelje e rëndë e rendit ndërkombëtar’. Sipas raportit, Lapidit iu përpiluan dy deklarata nga zyrtarë të Ministrisë së Jashtme: një që përmendte Rusinë dhe një që nuk përmendte, dhe ai zgjodhi atë që e përmendte.