Vendosni fjalën kyçe....

Kremlini pas sulmit: Rusia e gatshme të negociojë me Ukrainën


Sekretari i shtypit i Kremlinit, Dmitry Peskov, ka deklaruar se Moska është e gatshme të negociojë me Kievin kushtet e dorëzimit në lidhje me ofensivën e vazhdueshme ushtarake ruse që po zhvillohet aktualisht në Ukrainë.

Sipas Peskov, presidenti rus Vladimir Putin ka shprehur gatishmërinë e tij për t’u angazhuar në diskutime me homologun e tij ukrainas, me qëllim marrjen e një garancie të statusit neutral dhe premtimin kundër armëve në territorin e Ukrainës.

Këto janë terma që, sipas Peskov, do të mundësonin arritjen e çmilitarizimit dhe denazifikimit të Ukrainës dhe do të eliminonin atë që Rusia aktualisht e sheh si një kërcënim për sigurinë e shtetit dhe popullit të saj.

“Presidenti formuloi vizionin e tij për atë që ne do të prisnim nga Ukraina në mënyrë që të zgjidheshin të ashtuquajturat probleme të ‘vijës së kuqe’. Ky është status neutral dhe ky është një refuzim për të vendosur armë.”- sqaroi Peskov sipas RT-së.

Sekretari i shtypit shtoi se Putini do të përcaktonte kohën e negociatave, por dha garanci se Rusia do të angazhohej vetëm “nëse udhëheqja e Ukrainës është e gatshme të flasë për këtë”.

“Operacioni ka qëllimet e veta – ato duhet të arrihen. Presidenti tha se të gjitha vendimet janë marrë dhe qëllimet do të arrihen.”- vazhdoi Peskov, duke sugjeruar se, nëse Kievi do të pranonte të përmbushte kërkesat, sulmi aktual ushtarak ndaj Ukrainës mund të anulohej.

Në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, Putini nisi një “operacion special” në Ukrainë, me qëllimin e supozuar për “sigurimin e paqes” në Republikat Popullore të shkëputura të Donetskut dhe Luganskut në rajonin e Donbassit. Krerët e dy republikave kanë bërë pretendime ditët e fundit për sulme në territorin e tyre nga ushtria ukrainase.

Gjatë gjithë ditës së sotme, operacioni rus është shndërruar në një sulm në shkallë të plotë, duke goditur aeroportet, bazat ushtarake dhe qytetet e Ukrainës, përfshirë kryeqytetin.