Vendosni fjalën kyçe....

Putini njeh si shtete sovrane Republikat separatiste të Donbasit dhe Luganskut në lindje të Ukrainës


Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar se Moska i ka njohur dy republikat e vetëshpallura separatiste të Donbasit në lindje të Ukrainës si kombe sovrane, pasi një bllokim ushtarak përgjatë vijës së kontaktit vazhdon të përshkallëzohet.

Duke folur si pjesë e një fjalimi televiziv drejtuar kombit të hënën në mbrëmje, Putin nënshkroi dekretin, duke thënë se “Unë e konsideroj të nevojshme të marr një vendim që duhet të ishte marrë shumë kohë më parë për të njohur menjëherë Republikat Popullore Donetsk (DPR) dhe Lugansk ( LPR)”. Ligjvënësve tani do t’u kërkohet të marrin në konsideratë deklaratat e miqësisë dhe mbështetjes me të dy rajonet.

Masa, tha ai, ishte një rezultat i drejtpërdrejtë i dështimit të marrëveshjeve të Minskut të vitit 2014, të krijuara për t’i dhënë fund luftimeve. “Ata nuk janë të interesuar për zgjidhje paqësore – ata duan të fillojnë Blitzkreig(lufta e menjëhershme),” pohoi ai. “Çdo ditë ata po grumbullojnë trupa në Donbass,” vazhdoi Putin, raporton RT.

Në të njëjtën kohë, ai kritikoi Ukrainën për “nacionalizëm ekstrem”, “nazizëm” dhe “rusofobi”, duke vënë në dukje mbylljen e mediave në gjuhën ruse dhe ligjet që ai tha se diskriminojnë rusishtfolësit.

Kreu i shtetit pretendoi gjithashtu se Kievi po dërgon diversantë për të shënjestruar infrastrukturën ruse dhe po përpiqet të “tërheqë shtetet e huaja në konflikt me vendin tonë”. Ambiciet e Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n, këmbënguli ai, do të nënkuptonin një “kërcënim të menjëhershëm sulmi kundër vendit tonë”.

“Më lejoni të theksoj edhe një herë se Ukraina nuk është vetëm një vend fqinj për ne. Ajo është një pjesë integrale e historisë, kulturës dhe botës sonë shpirtërore,” tha ai, duke theksuar se ukrainasit janë “njerëz që rusët kanë lidhje gjaku dhe familjare me”, si dhe miqtë, fqinjët dhe kolegët.

Putin pohoi se “Ukraina moderne u krijua plotësisht nga Rusia, ose më saktë, nga Rusia komuniste bolshevik”. Sipas tij, “Lenini dhe mbështetësit e tij e bënë atë në një mënyrë të vrazhdë, duke tjetërsuar territoret historike të Rusisë. Miliona njerëz që jetojnë atje nuk u pyetën fare.”

Presidenti rus vuri në dukje se që nga rënia e BRSS, Kievi i ka kthyer shpinën rolit të tij në Bashkimin Sovjetik, duke rrëzuar statujat e marksistëve kryesorë. “Nëse doni dekomunizimin, ne jemi të kënaqur me këtë. Por mos u ndalni në gjysmë të rrugës – ne jemi gati të tregojmë se si duket në të vërtetë dekomunizimi,” vazhdoi ai.

Momente përpara transmetimit të fjalimit, Kremlini zbuloi se Putini i kishte njoftuar presidentit francez Emmanuel Macron dhe kancelarit gjerman Olaf Scholz se ai synonte të nënshkruante një dekret që njihte DPR dhe LPR “në të ardhmen e afërt”. Sipas versionit zyrtar të ngjarjeve, dy liderët e tjerë botërorë “shprehën zhgënjimin e tyre me këtë zhvillim”, por theksuan vullnetin e tyre për të vazhduar përpjekjet diplomatike.