Vendosni fjalën kyçe....

Presidenti çek kritikon CIA-n


Presidenti çek Milos Zeman sulmoi komunitetin e inteligjencës amerikane për pretendimin e tyre se Rusia do të pushtonte Ukrainën, gjë që deri më tani nuk ka arritur të materializohet.

Kjo i shtohet historisë së tyre për të bërë parashikime të gabuara rreth ngjarjeve vendimtare, argumentoi ai në një intervistë të botuar nga gazeta MF DNES të enjten.

“I pari ishte në Irak, ku nuk u gjetën armë të shkatërrimit në masë. E dyta ishte në Afganistan, kur ata pretenduan se talebanët nuk do ta pushtonin kurrë Kabulin. Dhe e treta është tani,” shpjegoi presidenti.

Politikani po i referohej justifikimit të SHBA-së për pushtimin e Irakut të Sadam Huseinit në vitin 2003 dhe vlerësimit se qeveria kombëtare e Afganistanit e mbështetur nga Amerika do të ishte në gjendje të mbrohej kundër lëvizjes militante talibane pas një tërheqjeje të planifikuar të trupave të huaja. Në të dyja rastet, inteligjenca amerikane gaboi rëndë.

Uashingtoni ka paralajmëruar për muaj të tërë se Rusia po përgatiste një pushtim ushtarak të Ukrainës dhe për javë të tëra ka pohuar se sulmi ishte i pashmangshëm. Disa media perëndimore shkuan më tej dhe emëruan të martën ose të mërkurën e kësaj jave si ditët kur Rusia mund të sulmonte Ukrainën.

Presidenti çek tha se ai ishte i informuar për një sulm rus në pritje kundër Ukrainës bazuar në inteligjencën e SHBA-së dhe se informacioni doli të ishte i gabuar.

“Unë nuk po pyes CIA-n se çfarë burimesh informacioni kishte. Por në bazë të tre rasteve që përmenda, dyshoj në cilësinë e këtyre burimeve”, tha ai.

Ai parashikoi se nuk do të kishte luftë ruso-ukrainase, duke argumentuar se Moska nuk kishte shumë për të fituar dhe se kishte shumë për të humbur, nëse do të ndodhte një e tillë. Mund të ndodhë një lloj konflikti kufitar që përfshin rajonin e shkëputur të Ukrainës të Donbasit, por jo një luftë në shkallë të plotë, beson ai.