Vendosni fjalën kyçe....

Çdo sanksion i BE-së ndaj Rusisë nuk duhet të godasë energjinë – Draghi


Çdo sanksion që mund të vendoset ndaj Rusisë nga Bashkimi Evropian nuk duhet të përfshijë importet e energjisë”, tha të premten kryeministri italian Mario Draghi.

Draghi u tha gazetarëve se Bashkimi Evropian po studionte opsione të ndryshme sanksionesh nëse Rusia ecën përpara me një pushtim të frikshëm të Ukrainës.

Ne po diskutojmë sanksionet me BE-në dhe gjatë këtyre diskutimeve kemi bërë të ditur qëndrimin tonë, se ato duhet të përqendrohen në sektorë të ngushtë pa përfshirë energjinë”, tha Draghi në një konferencë shtypi, raporton Reuters.

Italia importon 90% të kërkesave të saj për gaz, me Rusinë një furnizues kryesor.

Me intensifikimin e tensioneve mbi Ukrainën, Draghi tha se presidenti rus Vladimir Putin kishte kërkuar ta takonte dhe ai shpresonte se do të ishte e mundur të organizohej një takim midis Putinit dhe udhëheqësit ukrainas Volodymyr Zelenskiy.

Megjithëse Draghi tha se ishte e rëndësishme të shmangeshin sanksionet në sektorin e energjisë, ai shtoi se qeveria po shqyrtonte furnizime të tjera të mundshme me gaz nëse importet nga Rusia do të goditeshin për shkak të një konflikti.

Putini ka folur për mundësinë që Rusia do të vazhdojë të garantojë furnizimet e saj (në Itali) dhe t’i rrisë ato nëse është e nevojshme,” tha Draghi.