Vendosni fjalën kyçe....

Ish-presidenti i Hondurasit arrestohet me kërkesë të SHBA-së


Forcat e rendit në Honduras arrestuan ish-presidentin e vendit Juan Orlando Hernandez, i cili kërkohet në SHBA për përfshirjen e tij të dyshuar në trafikun e drogës dhe krime të tjera. Hernandez tha se ishte i gatshëm të dorëzohej vetë.

Ish-udhëheqësi, i cili sundoi Hondurasin midis 2014 dhe janarit të këtij viti, u arrestua në shtëpinë e tij në kryeqytetin Tegucigalpa.

Policia rrethoi ndërtesën vetëm disa orë pasi SHBA lëshoi ​​një kërkesë për ekstradimin e tij dhe u zhvendos pasi një Gjykatë e Lartë e Hondurasit lëshoi ​​urdhrin.

Një gjykatë federale amerikane në Nju Jork ka akuzuar Hernandez për përfitim nga tregtia e paligjshme e drogës në Honduras, i cili shërben si një vend i madh tranziti për narkotikët e kontrabanduar në SHBA.

Ndërsa ishte në detyrë, ai dyshohet se merrte çantat e mbushura me para nga kartelet e drogës dhe merrte pjesë aktive në krimin e organizuar. Vëllai i tij më i vogël, Tony Hernandez, po vuan burgim të përjetshëm pasi u dënua nga një gjykatë amerikane vitin e kaluar.

Ish-presidenti ka mohuar të gjitha akuzat ndaj tij. Në një deklaratë audio të publikuar në mediat sociale para arrestimit, ai tha se ishte gati të mbrohej në sistemin e drejtësisë amerikane.

Presidenca e Hernandez u dëmtua nga akuza të përhapura për korrupsion qeveritar dhe protesta masive. Partia e tij shtyu një amendament kushtetues që e lejonte atë të kandidojë për rizgjedhje në vitin 2017, të cilin ai e fitoi në atë që vëzhguesit e quajtën një votim të manipuluar.

Ai nuk kërkoi një mandat të tretë në zgjedhjet e përgjithshme të 2021. Kandidatja e majtë Xiomara Castro mundi kundërshtarin e saj nga Partia Kombëtare e Hernandez vitin e kaluar.

Para kësaj, Partia Kombëtare kishte fituar çdo zgjedhje në Honduras që nga grushti ushtarak i vitit 2009, i cili rrëzoi bashkëshortin e Kastros, Manuel Zelaya. Ironikisht, gjeneralët e Hondurasit e justifikuan marrjen e pushtetit duke e akuzuar atë për përpjekje për të ndryshuar Kushtetutën për të lejuar veten të kandidojë për një mandat të dytë.