Vendosni fjalën kyçe....

Karteli meksikan i drogës shpërndan pamjet e anëtarit të tij duke ngrënë zemrën e rivalit


Karteli i Gjeneratës së Re Jalisco të Meksikës, i njohur gjithashtu me akronimin e tij spanjoll CJNG, ka ndarë pamjet tronditëse të cilat duket se përshkruajnë një nga vrasësit e tij duke ngrënë një zemër njeriu direkt nga gjoksi i hapur i një kufome të freskët. Sipas raportimeve të mediave, viktima ishte anëtar i një grupi rival kriminal.

Videoja thuhet se është xhiruar muajin e kaluar në shtetin e Zacatecas, i cili për disa vite ka qenë një fushë beteje në një luftë brutale në terren midis karteleve Sinaloa dhe Jalisco Neë Generation.

Pamjet që trondisin stomakun shfaqin një anëtar të CJNG-së duke u përkulur mbi një trup të pajetë, duart e të cilit ishin të lidhura dhe gjoksi ishte hapur. Burri vazhdon të marrë disa kafshata nga zemra e viktimës përpara se me tallje t’i ofrojë kufomës një kafshatë.

Duke komentuar skenat tronditëse për gazetën ‘Daily Beast’, Robert Bunker, një analist sigurie dhe ekspert për kartelet meksikane, mendon se video ishte pjesë e taktikave të frikësimit të përdorura nga CJNG. Edhe pse ka pasur raste të raportuara të kanibalizmit në duart e karteleve të tjera të drogës në Meksikë gjatë viteve, përfshirë për qëllime rituale, CJNG me sa duket e ka çuar praktikën e tmerrshme në një nivel krejtësisht të ri, duke e bërë atë pjesë të fillimit të saj.

Në vitin 2015, Alfredo Castillo, komisioneri federal i sigurisë në Michoacan, u tha gazetarëve se dëshmitë e shumta sugjeronin se rekrutët e CJNG ishin stërvitur për të ngrënë zemrat e njerëzve përpara se të futeshin në kartel.

Sipas Daily Beast, e cila citon një anëtar të CJNG, i cili pranoi të fliste me gazetarët në kushte anonimiteti, grupi kriminal drejton disa kampe stërvitore, të njohura si ‘shkollat ​​e terrorit’, të vendosura në zonat rurale.

Përveç mësimit të përdorimit të armëve dhe njohjes me taktika të ndryshme luftarake, rekrutëve supozohet se janë stërvitur se si të ‘këpusin gjymtyrët’ e kundërshtarëve. Sipas anëtarit anonim të kartelit, pjesët e trupit më pas u jepen rekrutëve.

Ata më pas vazhdojnë të mësojnë se si të copëtojnë kufomat e të hanë organet e brendshme, duke përfshirë zemrat. Ata që vjellin ose shfaqin siklet gjatë procesit thuhet se rrihen, ndërsa të trajnuarit që zbulojnë vendndodhjen e kampit për të huajt ose thyejnë rregulla të tjera kyçe, vriten brutalisht nga bashkëmoshatarët e tyre.