Vendosni fjalën kyçe....

Shtëpia e Bardhë e quan raportin e CNN për pushtimin rus ‘plotësisht të rremë’


Shtëpia e Bardhë ka refuzuar një raport të CNN në lidhje me bisedën telefonike të së enjtes midis presidentit amerikan Joe Biden dhe homologut të tij ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke e quajtur atë ‘plotësisht të rreme’.

“Presidenti Biden tha se ekziston një mundësi e qartë që rusët mund të pushtojnë Ukrainën në shkurt. Këtë e ka thënë edhe më herët publikisht dhe për këtë kemi paralajmëruar prej muajsh. Raportet për diçka më shumë ose ndryshe se kaq janë krejtësisht të rreme”, shkroi Emily Horne, një zëdhënëse e Këshillit të Sigurisë Kombëtare, të enjten në mbrëmje.

Ajo po i përgjigjej një postimi në Twitter të korrespondentit të lartë të sigurisë kombëtare të CNN, Alexander Marquardt, i cili po citonte kolegun e tij në Kiev, Matthew Chance.

“Një pushtim rus tani është praktikisht i sigurt pasi toka të ngrijë,” i tha Biden-Zelenskit, i tha një zyrtar i lartë ukrainas. Kyiv mund të bjerë, forcat ruse mund të përpiqen ta pushtojnë atë, ‘të përgatiten për goditjen’, tha Biden, sipas këtij zyrtari”, shkroi Marquardt në Twitter.

The Lead me Jake Tapper të CNN-it, Chance citoi drejtpërdrejt në transmetim “zyrtarin ukrainas”.

“Kryeqyteti, Kievi, ky qytet këtu, mund të ‘shkatërrohet’. Kjo është fjala që ai, Biden me sa duket e përdori, sipas këtij zyrtari ukrainas. Ai mund të pushtohet nga forcat ruse,” tha Chance për Tapper.

Chance vazhdoi të citonte atë që ai e quajti një ‘vijë mjaft të fortë’ nga telefonata Biden-Zelensky, siç i tregohet atij nga zyrtari anonim ukrainas.

 “Presidenti Biden po i thoshte homologut të tij ukrainas se Ukraina duhet të përgatitet për goditje. Një paralajmërim mjaft i ashpër nga lideri amerikan.”

Megjithatë, segmenti u hoq më pas nga llogaria e The Lead në Twitter.

Citimi u kap shpejt nga media të tjera, si The Independent, The Express dhe Daily Mail. Ndërkohë, spikeri i CNN Jim Sciutto citoi Horne të thoshte se ‘burimet anonime po ‘hedhin  gënjeshtra’ në lidhje me thirrjen.

Zëdhënësi i Zelensky, Sergey Nykyforov, gjithashtu hodhi poshtë raportet që citonin “zyrtarin e lartë ukrainas” të supozuar si “plotësisht të rreme”.

“Informacioni i saktë mund të gjendet vetëm në njoftimet zyrtare nga pala ukrainase dhe amerikane,” tha ai.

Zyrtarisht, telefonata Biden-Zelensky të enjten pasdite shkoi mirë, me dy presidentët që diskutuan ndihmën e vazhdueshme ushtarake dhe financiare të SHBA për Ukrainën. Biden përsëriti mbështetjen e SHBA-së për Ukrainën dhe i tha Zelenskit se SHBA dhe aleatët e saj ishin të gatshëm të ‘përgjigjeshin me vendosmëri nëse Rusia pushton më tej Ukrainën’, sipas leximit zyrtar të Shtëpisë së Bardhë.

Biden i tha gjithashtu kolegut të tij ukrainas se ambasada e SHBA në Kiev “mbetet e hapur dhe plotësisht funksionale” edhe pse disa anëtarë të familjes së diplomatëve dhe stafit u evakuuan këtë javë.

Të dy presidentët vunë në dukje suksesin e bisedimeve të së mërkurës në Paris, ku Rusia dhe Ukraina ranë dakord për çështjen e ruajtjes së armëpushimit në rajonin e diskutueshëm të Donbasit dhe caktuan një takim tjetër në Berlin pas dy javësh.