Vendosni fjalën kyçe....

Koncesionari në Greqi do dëmshpërblejë me nga 2 mijë euro shoferët që u bllokuan në rrugë nga bora


Kompania koncesionare Attiki Odos SA, që menaxhon unazën më të madhe të kryeqytetit grek, ka thënë se do të kompensojë mijëra shoferë që paguajnë taksën, të cilët u bllokuan në autostradë në makinat dhe kamionët e tyre gjatë stuhisë të së hënës.

Sipas raportimeve, kompania do të ofrojë kompensim prej 2,000 euro për çdo përdorues të autostradës Attiki Odos që u bllokua në dëborë. Vendimi thuhet se u mor pas një telefonate nga kryeministri Kyriakos Mitsotakis, i cili kërkoi përgjigje se pse mekanizmi i reagimit emergjent të autostradës dështoi në mënyrë kaq dramatike.

Ekipet e shpëtimit, duke përfshirë ushtrinë, punuan gjatë natës për të evakuuar mijëra njerëz të bllokuar në makinat e tyre në një autostradë të Athinës pasi një stuhi e fortë dëbore përfshiu Greqinë të hënën, duke mbuluar kryeqytetin dhe duke shkaktuar kaos trafiku.

Më shumë se 3,500 njerëz ishin evakuuar deri të martën herët, disa duke braktisur makinat e tyre në këmbë, por rreth 1,200 makina mbetën të bllokuara në Attiki Odos, unaza kryesore e kryeqytetit, tha zëdhënësi i qeverisë, Giannis Oikonomou.

Ndërsa temperaturat ranë gjatë natës, ushtarët shpërndanë ushqim, ujë dhe batanije për shoferët, disa prej të cilëve mbetën të bllokuar në makinat e tyre për më shumë se 10 orë. Pamjet televizive treguan rrugën dhe automjetet të mbuluara me borë.

Pjesë të Athinës u goditën nga ndërprerjet e energjisë elektrike dhe operatori i rrjetit tha se ekuipazhet po punonin për të rivendosur energjinë elektrike.