Vendosni fjalën kyçe....

Kamioni me drogë në kufirin me Malin e Zi, Policia Shqiptare publikon informacionin zyrtar


Policia e Shtetit ka reaguar për kamionin me drogë që është kapur mëngjesin e sotëm në kufirin shqiptaro-malazez.

Në njoftimin e Policisë thuhet se kamioni rezulton të ketë kaluar nga pika e kalimit kufitar Hani i Hotit, Shkodër. Grupi hetimor po kryen hetimet në territorin e vendit tonë në koordinim me palën malazeze.

“Në Malin e Zi është kapur një kamion, brenda të cilit, autoritetet doganore dhe policore të Malit të Zi, kanë gjetur një sasi lënde narkotike cannabis sativa.

Nga veprimet e para hetimore të përbashkëta të kryera nga autoritetet doganore dhe policore të Malit të Zi dhe të Policisë së Shtetit, paraprakisht rezulton se kamioni ka kaluar nga pika e kalimit kufitar Hani i Hotit, Shkodër.

Grupi hetimor i ngritur në Policinë e Shtetit po vazhdon kryerjen e veprimeve procedurale në territorin e vendit tonë, duke koordinuar veprimet me palën malazeze.

Informacion më të detajuar do japim në përfundim të veprimeve të para hetimore.”- thuhet në njoftimin e Policisë.

Sasia e lëndës narkotike ende nuk dihet por do të përcaktohet më vonë gjatë ditës. Droga u gjet mes barishteve të thata dhe ishte deklaruar si “bimë medicinale”.

Mediet malazeze shkruajnë se kamioni me ngarkesën po lëvizte nga drejtimi i Shqipërisë dhe duhej të vazhdonte rrugën drejt BE-së, duke kaluar tranzit përmes Malit të Zi, me destinacion përfundimtar Gjermaninë.