Vendosni fjalën kyçe....

Karteli meksikan i drogës hedh bomba mbi rivalët duke përdorur dron (Video)


Disa media meksikane kanë publikuar pamje tronditëse që paraqesin një dron të supozuar të një karteli droge duke hedhur bomba ndaj një kampi rival.

Një video që duket se është xhiruar nga i njëjti mjet ajror pa pilot që po hidhte eksplozivët, kap një tendë të madhe poshtë, pak çaste para se të goditet nga një bombë.

Disa sekonda më vonë, një duzinë banorë shihen duke ikur për të shpëtuar jetën e tyre, me dronin që hidhte më shumë eksplozivë. Rreth 26 sekonda pas një klipi të dytë, kamera e lidhur me dronin fillon të rrotullohet me dhunë, duke bërë që disa të arrijnë në përfundimin se mund të jetë qëlluar nga toka.

Sipas edicionit meksikan të gazetës spanjolle ‘El Pais’, mjeti ajror pa pilot përdoret nga Karteli i Gjeneratës së Re Jalisco (CJNG) dhe tenda i përkiste një kampi rival në shtetin Michoacan.

Media të tjera pretendojnë se grupi i fuqishëm kriminal kishte shënjestruar banorët e qytetit që kishin guxuar të përpiqeshin të parandalonin sekuestrimin e territorit nga karteli.

Të paktën një person thuhet se ka pësuar lëndime si rezultat i bombardimeve dhe sulmi i kapur nga kamera ishte vetëm një në një seri sulmesh të ngjashme me dron në zonë.

Në dhjetor, Administrata e SHBA për Zbatimin e Drogës e përshkroi CJNG si ‘një nga organizatat më të dhunshme dhe më pjellore të trafikut të drogës në Meksikë, e cila ka përmbytur Shtetet e Bashkuara me fentanil dhe metamfetaminë’.

Administrata tha se ‘përçarja dhe shkatërrimi i kësaj organizate’ ishte një nga ‘prioritetet më të larta’ dhe ofroi një shpërblim 10 milionë dollarë për informacione që mund të çonin në kapjen e shefit të kartelit, Nemesio ‘El Mencho’ Oseguera Cervantes.

Shteti i Michoacan ka qenë në qendër të një lufte brutale në terren që përfshin grupe të shumta kriminale. Sidoqoftë, taktikat e CJNG-së dallohen, pasi ajo mbështetet në bandat e militarizuara shumë që përdorin kamionë të blinduar të improvizuar, mitralozë të rëndë dhe granata.

Në një përpjekje për të nënshtruar banorët lokalë, grupi nisi një fushatë terrori, duke vendosur drone të ngarkuar me eksplozivë dhe duke depozituar trupa të vdekur përpara zyrës së guvernatorit.

Që nga dhjetori, dhuna e pakontrolluar ka detyruar gati gjysmën e popullsisë, duke përfshirë oficerë policie, në komunën e Chinicuila të largohen. Disa nga këta njerëz të dëshpëruar janë zhvendosur në shtetin fqinj Colima, sipas kanalit televiziv meksikan ‘Imagen’.