Vendosni fjalën kyçe....

Hakerët ‘marrin’ rreth 200 milionë dollarë nga kriptomonedhat e njohura


Të hënën, shkëmbimi i kriptove BitMart u zotua të kompensojë përdoruesit që humbën para pas një ‘shkeljeje të madhe sigurie’ që rezultoi në vjedhjen e 196 milionë dollarëve në kriptomonedha nga hakerët.

BitMart u hakerua të shtunën në atë që është përshkruar si një nga hakimet më shkatërruese të shkëmbimit të centralizuar deri më sot.

Një postim në Tëitter nga firma e analizave të sigurisë PeckShield ishte i pari që tërhoqi vëmendjen ndaj hakimit të shtunën mbrëma, kur një nga adresat e BitMart tregoi dalje të bilanceve të tëra token, disa prej tyre me vlerë dhjetëra milionë dollarë.

PeckShield vlerësoi humbjet në rreth 100 milionë dollarë në kriptovaluta të ndryshme në blockchain Ethereum dhe në 96 milionë dollarë në Zinxhirin Smart Binance.

BitMart fillimisht pretendoi se daljet ishin tërheqje rutinë, duke i dënuar raportet e hakimit si ‘lajme të rreme’. Megjithatë, disa orë më vonë, CEO-ja, Sheldon Xia konfirmoi se daljet kishin qenë me të vërtetë një hakim. Ato kishin ardhur, tha ai, nga një ‘shkelje sigurie’.