Vendosni fjalën kyçe....

Shtëllunga tymi nga vullkani në Indonezi, mijëra banorë lënë banesat (VIDEO)


Banorët në ishullin indonezian Java janë larguar nga banesat e tyre pasi një vullkan aktiv shpërtheu për herë të dytë në muaj.

Nuk është raportuar ende për viktima dhe banorët ende janë duke u evakuuar, sipas BBC-së. Ndërkohë një organ monitorues lëshoi ​​një paralajmërim për linjat ajrore për një re hiri që ngrihej deri në 15 mijë metra.

Thoriqul Haq, një zyrtar lokal, i tha Reuters se një rrugë dhe një urë nga zona në qytetin e afërt të Malang ishte shkëputur.

“Kjo ka qenë një gjendje shumë urgjente, e shpejtë që kur shpërtheu.”– tha ai.


Qendra Këshillimore e Hirit Vullkanik (VAAC) në Darvin, Australi ofron këshilla për industrinë e aviacionit në lidhje me vendndodhjen dhe lëvizjen e hirit vullkanik potencialisht të rrezikshëm.

Vullkani, i cili ngrihet 3,676 metra mbi nivelin e detit, ka shpërthyer më parë në janar. Mali Semeru është ndër 130 vullkanet aktive të Indonezisë.

Pamjet në mediat sociale treguan banorët duke ikur ndërsa një re gjigante hiri ngrihej pas tyre.