Vendosni fjalën kyçe....

Facebook planifikon të ndryshojë emrin


Gjiganti i mediave sociale Facebook Inc (FB.O) po planifikon të riemërtohet me një emër të ri javën e ardhshme, raportoi ‘Verge’ të martën, duke cituar një burim që kishte dijeni për çështjen.

Nën kritikat e rregullatorëve dhe ligjvënësve për praktikat e biznesit, FB po planifikon të ribëhet me një emër të ri që do përqendrohet në metaverse, raportoi të martën ‘Verge’.

Shefi Ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg, planifikon të flasë për ndryshimin e emrit në konferencën vjetore të kompanisë në 28 tetor, por kjo gjë mund të zbulohet më shpejt.

Ky raport ka të ngjarë të pozicionojë aplikacionin kryesor si një nga shumë produktet nën një kompani mëmë që mbikëqyr markat si Instagram dhe WhatsApp, sipas raportit. Google (GOOGL.O) miratoi një strukturë të tillë kur u riorganizua në një kompani mbajtëse të quajtur Alphabet në 2015.

Në përgjigje, Facebook tha se nuk komenton ‘thashethemet apo spekulimet’. Shefi ekzekutiv i Facebook Mark Zuckerberg ka duke folur në metaverse, një botë dixhitale ku njerëzit mund të lëvizin midis pajisjeve të ndryshme dhe të komunikojnë në një mjedis virtual, që nga korriku dhe kompania ka investuar shumë në realitetin virtual dhe realitetin e shtuar, duke zhvilluar pajisje të tilla si Oculus, Kufje VR dhe duke punuar në syze AR dhe teknologji të rripave të dorës.

Lajmi vjen në një kohë kur kompania po përballet me një kontroll të shtuar të qeverisë amerikane mbi praktikat e saj të biznesit. Nuk është e pazakontë në Luginën e Silikonit që kompanitë të ndryshojnë emrat e tyre ndërsa ofrojnë për të zgjeruar shërbimet e tyre.

Google themeloi Alphabet Inc (GOOGL.O) si një kompani mbajtëse në 2015 për të zgjeruar përtej bizneseve të saj të kërkimit dhe reklamimit, për të mbikëqyrur sipërmarrje të ndryshme të tjera duke filluar nga njësia e saj autonome e automjeteve dhe teknologjia shëndetësore deri në ofrimin e shërbimeve të internetit në zona të largëta.