Vendosni fjalën kyçe....

Nxënësi trangjinor akuzohet se ngacmoi seksualisht një vajzë në tualetin e shkollës, prindërit përplasen me bordin e shkollës në SHBA


Bordi i shkollës në Qarkun Loudoun të Virxhinias, SHBA, i përfshirë në një mosmarrëveshje në lidhje me politikën gjinore me prindërit, është akuzuar për fshehjen e një përdhunimi të supozuar në tualet nga një adoleshent i ‘transgjinorl’, i cili akuzohet se kreu një shkelje për herë të dytë për të njëjtën çështje.

Konflikti i gjatë mes Bordit të Shkollës së Qarkut Loudoun (LCSB) dhe prindërve të pakënaqur me politikën e tij për të akomoduar më mirë nevojat e studentëve transgjinorë ka arritur një nivel të ri intensiteti këtë javë.

Një nga prindërit protestues akuzoi bordin për fshehjen e diçkaje, një sulm seksual në banjën e vajzave nga një student biologjikisht meshkuj, të cilit iu dha qasja në banjën e femrave për shkak se pretendon se është transgjinor. Mbulimi i çështjes dyshohet se i lejoi autorit të sulmonte seksualisht një viktimë tjetër.

Sulmet e dyshuara dhe fshehja e dyshuar u ekspozuan në një hetim të gjatë të publikuar të hënën nga gazeta konservatore ‘The Daily Wire’. Në zemër të historisë është Scott Smith, një prind i Qarkut Loudoun i cili fitoi famë kombëtare pasi u arrestua gjatë një takimi publik kaotik të LCSB më 22 qershor. Seanca u ndërpre nga protestuesit dhe përfundimisht ai u shkarkua nga bordi.

Smith tha se ai u arrestua për shkak të një shpërthimi emocional, pasi një aktivist pro-transgjinor akuzoi vajzën e tij se sajoi një sulm seksual kundër saj.

Sulmi i supozuar ndodhi në Shkollën e Mesme Stone Bridge më 28 maj. Elizabeth Lancaster, avokatja e Smith, tha se autori i krimit u akuzua për dy akuza për sodomi të dhunshme, një akuzë për sodomi anale dhe një akuzë për seks të dhunshëm.

Zyra e Sherifit të Qarkut Loudoun konfirmoi se kishte një rast sulmi seksual në shkollë të datës 28 maj që ‘përfshinte një hetim të plotë dymujor’ që çoi në një arrestim. Zyrtarët e zbatimit të ligjit thanë se prokuroria ishte ende në pritje të procedurave gjyqësore.

Sipas Smith-it, vajza e tij u sulmua nga një djalë transgjinor i cili u fut në tualetin e vajzave sipas rregullave të miratuara.