Vendosni fjalën kyçe....

Raporti akuzon personelin e OBSH-së për abuzim seksual me gratë në Kongo, drejtori Tedros: Jam i tmerruar, më vjen keq


Një hetim i pavarur mbi pretendimet për abuzim seksual të kryer nga personeli i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH) në Republikën Demokratike të Kongos ka kritikuar agjencinë për ‘dështime të qarta strukturore’ mbi ankesat.

Raporti u përqëndrua në akuzat për abuzime të kryera nga personeli i OBSH-së i punësuar në vendin afrikan, si dhe disa nga stafi i tij ndërkombëtar i vendosur në vend ndërsa agjencia po luftonte një shpërthim të Ebolas në RD Kongo midis viteve 2018 dhe 2020.

Hetimi intervistoi shumë gra që thanë se ishin subjekt i abuzimit, me raportin që tha se kishte vërtetuar ‘me siguri’ se 21 nga 83 autorët e dyshuar të identifikuar ishin punonjës të OBSH-së. Gjetjet vijnë pasi raportet e mediave ekspozuan shqetësimet se figurat e larta të OBSH-së nuk arritën të ndalonin ngacmimet ose shfrytëzimin.

Raporti, i cili pretendonte se abuzimet kanë ndodhur për shkak të ‘dështimeve të qarta strukturore’ dhe ‘pakujdesisë individuale’, bëri që drejtoresha e OBSH-së për Afrikën, Matshidiso Moeti,  të shprehej se ndihej ‘e përulur, të tmerruar dhe me zemër të thyer’.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus e përshkroi raportin si ‘tronditë’” dhe tha se i vjen keq për veprimet e ‘njerëzve të punësuar nga OBSH për të shërbyer dhe mbrojtur’ qytetarët në Kongo.