Vendosni fjalën kyçe....

Kryeministri i Sudanit që erdhi në pushtet pas një grushti ushtarak, i shpëton grushtit ushtarak  (Video)


Qeveria sudaneze tha se ka penguar një përpjekje për grusht shteti ushtarak. Një grup oficerësh thuhet se u përpoqën të kapnin një seli të ushtrisë dhe një ndërtesë të radios shtetërore pranë kryeqytetit të vendit.

Raportet thanë se grushti i dështuar i shtetit përfshinte një përpjekje për të marrë kontrollin e ndërtesës së radios shtetërore në Omdurman, përtej lumit Nil nga kryeqyteti i Sudanit, Khartoum. Reuters citoi një dëshmitar që tha se tanket u përdorën për të mbyllur një urë që lidh Khartoum me Omdurman herët në mëngjes të martën.

Mediat lokale postuan një video të asaj që thuhej se ishin tanke dhe ushtarë me uniformë në rrugët e Omdurman.

Al Arabiya citoi burime duke thënë se më shumë se 20 oficerë rebelë kapën selinë e trupave të blinduara të ushtrisë sudaneze, por u arrestuan më vonë, ndërsa selia ishte e rrethuar. Kanali televiziv shtoi se udhëheqësit e grushtit të shtetit donin të arrestonin anëtarët e Këshillit të Sovranitetit dhe Këshillit Ushtarak të vendit.

Mediat vendase thanë se 40 oficerë të gradave të ndryshme, përfshirë kreun e grushtit të shtetit, u arrestuan.

Qeveria aktuale e Sudanit u formua në vitin 2019 si një autoritet kalimtar pasi presidenti i vendit për gati tre dekada, Omar al-Bashir, u përmbys në një grusht shteti ushtarak.