Vendosni fjalën kyçe....

Gjenden të mbytur 8 trupa në brigjet e Mesdheut në Spanjë, mes tyre gra e fëmijë


Foto ilustruese

Trupat e tetë emigrantëve, përfshirë tre gra dhe një fëmijë, janë gjetur në brigjet e Spanjës jugore gjatë dy ditëve të fundit.

“Midis të dielës dhe të martës në mëngjes, tetë trupa u gjetën përgjatë bregut të cilët vinin nga një ose më shumë anije,” thanë autoritetet e Almeria të martën, duke treguar se ata u gjetën përgjatë një shtrirje 20 km (12.4 milje) të bregdetit.

Ata ishin nisur nga Maroku ose Algjeria, një udhëtim prej të paktën 200 km (124 milje) nëpër Mesdheun perëndimor me shpresën për të arritur në Evropë.

Varkat me lëvizje më të shpejtë të përdorura nga kontrabandistët e njerëzve mendohet të jenë më të sigurta sesa anijet më të vogla prej druri dhe varkat gome të trasha që emigrantët përdorin ndonjëherë.