Vendosni fjalën kyçe....

41 viktima e dhjetëra të plagosur nga zjarri në një burg në Indonezi


Të paktën 41 persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën pas një zjarri të madh që shpërtheu në një burg pranë kryeqytetit indonezian, Xhakarta, sipas zyrtarëve.

Zjarri u ndez në burgun Tangerang në orët e para të së mërkurës, tha Rika Aprianti, një zëdhënëse e Ministrisë së Drejtësisë të vendit. Ajo shtoi se zjarri u shua pas disa orësh dhe se të gjithë viktimat e plagosur u dërguan në një spital lokal.

Përveç 41 të burgosurve të vrarë, të paktën tetë të tjerë u plagosën rëndë dhe gjithsej 72 morën plagë të lehta, u tha gazetarëve shefi i policisë së Xhakartës, Fadil Imran.

Pamjet e zjarrfikësve që punojnë për të shuar zjarrin e kapur nga mediat lokale kanë qarkulluar në internet, ku duket se zjarri ishte përhapur në një pjesë të madhe të ndërtesës.

Ndërsa autoritetet ende po hetojnë shkakun e shpërthimit, zëdhënësi i policisë Yusri Yunus thuhet se u tha mediave lokale se një qark i shkurtër elektrik në një nga blloqet e burgut besohet se shkaktoi flakët.