Vendosni fjalën kyçe....

Pamjet satelitore me rezolucion të lartë tregojnë kaosin në aeroportin e Kabulit, ndërsa turma afganësh vërshojnë në pistë (Fotot)


Pamjet satelitore me cilësi të lartë kanë kapur pamjet nga lart të aeroportit të Kabulit, duke treguar grupe afganësh në pistë, teksa përpiqen të largohen nga fluturimet evakuuese perëndimore pasi vendi ra në duart e talebanëve.

Pamjet të publikuara nga ‘Maxar Technologies’ me qendër në SHBA të hënën, zbuluan skena të marra nga sipër aeroportit pasi kryeqyteti afgan u kap nga militantët.

Një bllokim masiv trafiku mund të shihet jashtë objektit, si dhe shumë njerëz që qëndrojnë mbi asfalt. Automjetet e blinduara mund të shihen pranë pistës, megjithëse asgjë që i ngjan një kordoni sigurie nuk është e dukshme.

Evakuimi kaotik nga aeroporti tashmë ka rezultuar në të paktën shtatë vdekje, sipas Associated Press, duke cituar zyrtarë amerikanë. Video shqetësuese që qarkullojnë në internet pretendojnë të tregojnë afganë të shumtë që kapen në pjesën e jashtme të aeroplanëve të transportit ushtarak amerikan dhe më pas bien tragjikisht duke vdekur pak pas ngritjes.