Vendosni fjalën kyçe....

Perspektiva të mira, Merkel do marrë pension mujor 15,000 Euro pasi të japë dorëheqjen


Kancelarja gjermane ka njoftuar muaj më parë se nuk do marrë pjesë në zgjedhjet e shtatorit, që do të thotë se do të largohej nga detyra – por nuk komentoi planet e saj të ardhshme, duke thënë se ‘ka pak kohë dhe hapësirë ​​për të menduar për kohën pas’.

Pasi të largohet nga posti i saj, Angela Merkel do të marrë një pension të madh – rreth 15,000 euro çdo muaj, njoftoi agjencia e lajmeve DPA të Shtunën.

Merkel, e cila ka qenë në Bundestag që nga viti 1990 dhe ka shërbyer si kancelare për 15 vjet, ka të drejtë për një pension prej 65% të pagës parlamentare, sipas raportit. Përveç kësaj, ajo do të ketë të drejtë të punësojë asistentë, një sekretar dhe një shofer me shpenzimet e shtetit.

Meqenëse Merkel refuzoi të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme të Bundestagut, ajo do të japë dorëheqjen pasi të formohet një qeveri e re. Politikanja mbetet diskrete në lidhje me planet e saj.