Vendosni fjalën kyçe....

Tym, flakë e pyje që digjen, pamjet me dron nga zjarret në Greqi


Greqia vazhdoi të luftojë zjarret e mëdha të shtunën, me flakët që u afruan në mënyrë të rrezikshme pranë kryeqytetit, Athinës, dhe dogjën përgjysmë ishullin e dytë më të madh të vendit, Evia, duke lënë detin si të vetmen rrugë shpëtimi.

Pamjet dramatike të dronit në Evia të filmuara nga agjencia e videove të RT-së Ruptly tregojnë zona të gjera pyjore ende të përfshira në flakë ose të djegura në tokë. Flakët ishin aq të mëdha sa ata ndanë përgjysmë ishullin Egje, i cili ka një popullsi prej 200,000 banorësh.

Zjarrfikësit po punojnë gjatë gjithë natës për të shpëtuar Istiaia, një qytet me rreth 7,000 banorë në veri të Evias, dhe disa fshatra aty pranë. Ata përdorën buldozerë për të hapur shtigje të qarta në pyjet e trasha për të ndaluar flakët

Gjashtë avionë, katër helikopterë, 475 zjarrfikës dhe 35 ekipe tokësore janë vendosur në ishull, sipas Shefit të Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias, me zjarrfikës nga Rumania dhe Ukraina që ndihmojnë homologët e tyre grekë. Ushtria gjithashtu dërgoi 84 trupa të forcave speciale për të ndihmuar në shuarjen e zjarrit.

Rreth 1,400 njerëz u larguan nga ishulli me anije të premten, pasi zjarri i la ata pa mjete të tjera shpëtimi. Një flotë prej 10 anijesh, përfshirë anijet e rojës bregdetare, tragetet dhe anijet e peshkimit, janë mbledhur në rast se kërkohet një evakuim i dytë i banorëve, tha një zëdhënëse e rojës bregdetare për agjencinë e lajmeve AP.

Në kontinent, zjarret e egra, të shtyrë nga erërat e forta, kanë arritur në periferi të Athinës dhe një tym i madh tymi i zi sillet mbi qytet. Një linjë telefonike speciale është ngritur në qytet për të ofruar këshilla për njerëzit që vuajnë nga problemet e frymëmarrjes.

Evakuimi i banorëve u urdhërua në qytetin pranë Thrakomakedones të shtunën, me pamjet video që tregojnë shtëpitë dhe makinat e djegura. Zjarret u ndezën gjithashtu në gadishullin jugor të Peloponezit, pranë Olimpisë së Lashtë dhe në Fokida, në qendër të vendit.

Zjarret e shumta të egra u përfshinë në të gjithë Greqinë në fillim të javës, pasi ajo duroi valën e saj më të keqe të nxehtësisë në dekada, me temperaturat që arritën në 45 gradë Celsius. Zjarret nxitën evakuime në shkallë të gjerë, dogjën tokën pyjore dhe shkatërruan fermat dhe shtëpitë. Një zjarrfikës vullnetar vdiq të premten dhe 20 persona kanë kërkuar shtrimin në spital.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis tha se vendi i tij po përjetonte një “verë makthi”. Ai tha se dhënia e ndihmës për të prekurit nga fatkeqësia ishte “përparësia e tij e parë politike” dhe premtoi se zonat e prekura do të restauroheshin.