Vendosni fjalën kyçe....

Konsorciumi i mbështetur nga George Soros dhe Bill Gates do blejë prodhuesin e testeve Covid-19 të Britanisë për 41 milionë dollarë


Miliarderët George Soros dhe Bill Gates janë pjesë e një konsorciumi që ka vendosur të blejë ‘Mologic’, një prodhues me bazë në Mbretërinë e Bashkuar i testeve Covid, në një përpjekje për të rritur qasjen  në ‘teknologjinë më të zhvilluar mjekësore’ në të gjithë botën, sipas një deklarate të publikuar të hënën.

Fondi i Zhvillimit Ekonomik Soros dhe Fondacioni Bill & Melinda Gates njoftuan fillimin e një nisme të re, Global Açess Health (GAH), që synon të forcojë teknologjinë mjekësore dhe blerjen e mëpasshme të Mologic Ltd, e njohur sot për eknologjinë e testeve të shpejta të hundës Covid-19. Teknologjia mund të përdoret gjithashtu për të provuar për ethet tropikale, ethet Katayama e Onchocerciasis.

Testet e shpejta ofrojnë një shqyrtim paralajmërues të hershëm për Covid-19 dhe janë përdorur në të gjithë botën si një ndihmë për të ndihmuar rihapjen e dyqaneve, bareve, veprimtarive sportive dhe vendeve të punës duke dhënë një rezultat paralajmërues të hershëm për njerëzit që mund të kenë Covid-19 por nuk kanë simptoma, duke qenë infektiv e mund t’ua japin virusin të tjerëve. Në Mbretërinë e Bashkuar, testet Covid-19 duhet të pohohen nga një test i dytë përpara se Covid-19 të diagnostikohet zyrtarisht.

Konsorciumi GAH, i cili përfshin krahët filantropët Soros dhe Gates, do të investojë të paktën 41 milionë dollarë në këtë marrëveshje, sipas deklaratës.

‘Transaksion unik ’

Soros dhe Gates janë pjesë e komunitetit miliarder që kërkojnë të drejtojnë përpjekjet e tyre filantropike në të ashtuquajturin jug global, duke iu referuar gjerësisht rajoneve të Amerikës Latine, Azisë, Afrikës dhe Oqeanisë, të cilat mund të lihen pas në programin e vaksinimeve e testimeve, teksa Perëndimi e ka përshpejtuar provesin.

Sean Hinton, CEO i fondit Soros, tha në një deklaratë se pandemia ka ‘treguar me dhimbje pabarazitë themelore’ në shëndetin publik global, duke shtuar se ky ‘transaksion unik’ ka sjellë fonde filantropike dhe investitorë së bashku për të adresuar çështjen.

Roxana Bonnell, një eksperte e shëndetit publik nga Soros ‘Open Society Foundations’, e cila pretendon të jetë financuesi më i madh privat në botë i grupeve të avokimit të të drejtave të njeriut dhe drejtësisë sociale, tha, “Siç kemi parë gjatë pandemisë Covid-19, qasja në testim është absolutisht thelbësore kur bëhet fjalë për të përmbajtur përhapjen e sëmundjeve ngjitëse – një çështje që në fund të fundit na prek të gjithëve.”

‘Rrjedha Mologic’

Mologic u themelua në 2003 si një laborator hulumtimi dhe inovacioni mjekësor fitimprurës nga CEO Mark Davis dhe babai i tij, Paul Davis, i cili është zyrtari kryesor shkencor i Mologic. Paul Davis njihet gjithashtu si shpikësi i një teknologjie tjetër mjekësore me famë botërore: testi i shtatzënisë Clearblue, i cili filloi për herë të parë në 1988. Testi i shtatzënisë ishte aplikimi i parë tregtar në botë i teknologjisë së rrjedhës anësore, pretendon kompania.

Mologic ka punuar me krahun filantropik të Gates në të kaluarën. Në 2016, Mologic themeloi Qendrën për Diagnostifikim të Shpejtë të Shpejtë (CARD) me mbështetjen e një granti nga Bill & Melinda Gates Foundation, duke u përqëndruar në uljen e kostos së kujdesit shëndetësor të lindjes së shpejtë.

Të dielën, ‘Financial Times’ i Londrës raportoi për kërcënimin e variantit Delta në vende si Afrika e Jugut, ku varianti tani përbën rreth 95% të rasteve në një vend që ka më pak se 3% të njerëzve të vaksinuar. Ndërkohë SHBA dhe Evropa kanë bërë hapa të mëdha në vaksinimin e popullatave të tyre dhe uljen e ndjeshme të gjasave të shtrimit në spital ose simptomave të rënda pas një testi pozitiv Covid-19.

Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi javën e kaluar se Afrika kishte regjistruar një rritje prej 43% në javë të vdekjeve në Covid-19, duke shtuar se vetëm 18 milionë njerëz në Afrikë janë vaksinuar plotësisht, duke përfaqësuar 1.5% të popullsisë së kontinentit.

Një tjetër rritje e infeksioneve ka të ngjarë të vijë. Shkroi në Tëitter Fatima Hassan, themeluese e Nismës për Drejtësinë Shëndetësore të Afrikës së Jugut, :“Ne kemi nevojë për më shumë furnizime dhe shpejt”.

VINI RE: Ky material është pronësi intelektuale e Forbes

Përgatiti për Hashtag.al, Klodian Manjani