Vendosni fjalën kyçe....

“Dua të punoj në Japoni” – Gjendet shënimi i peshëngritësit nga Uganda që u arratis nga Olimpiada


Zyrtarët vendas kanë pohuar se një peshëngritës nga Uganda është zhdukur nga kampi stërvitor olimpik i vendit të tij në Tokio, thuhet se ka lënë pas një shënim ku thuhet se ai ka shkuar në kërkim të punës – në qytetin Nagoya.

Autoritetet vazhduan vëzhgimin për Julius Ssekitoleko, 20 vjeç, pasi ai nuk u paraqit për një provë rutinë të koronavirusit dhe nuk mund të gjendej në dhomën e tij të hotelit, thanë zyrtarët në qytetin e Izumisano.

Homologët e tyre në Ugandë shpjeguan se Ssekitoleko kohët e fundit kishte zbuluar se ai nuk do të ishte në gjendje të merrte pjesë në Lojërat Olimpike Tokyo 2020 të ardhshme për shkak të një sistemi kuotash, i cili mund të ketë ndikuar në vendimin e tij.

Të premten vonë, shefat e Izumisano thanë se një shënim u gjet në dhomën e tij të hotelit, ku ai jepte hollësi se dëshironte të kërkonte punë në vendin e Azisë Lindore dhe kërkoi që sendet e tij t’u dërgoheshin të afërmve të tij në Uganda.

Pamjet e kamerave të mbikqyrjes duket se tregojnë atletin – i cili u pa për herë të fundit pak pas mesnate nga një sportist tjetër – në stacionin lokal të trenit, ku besohet se ai kishte blerë një biletë për Nagoya.

Zyrtarët ende nuk e kanë të qartë nëse ai me të vërtetë u drejtua drejt qytetit të madh me më shumë se 10 milionë banorë.

Presidenti i Federatës së Peshëngritjes së Ugandës, Salim Musoke Ssenkungu, tha për AFP se si Ssekitoleko po stërvitej ‘shumë fort’ për të marrë pjesë në garën e tij të parë olimpike të peshëngritjes, megjithatë i ishte thënë këtë javë se nuk do të lejohej të garonte dhe për këtë arsye duhej të kthehej në shtëpi.