Vendosni fjalën kyçe....

Uashingtoni akuzon Pekinin për sulmin ndaj Microsoft Exchange – Media


Hakerat kriminelë të mbështetur nga Ministria e Sigurimit të Shtetit të Kinës janë përgjegjës për një sulm masiv duke shfrytëzuar serverat e postës elektronike të Microsoft Exchange në fillim të këtij viti, pretendon administrata Biden, raporton media.

Shkelja kibernetike e njoftuar nga Microsoft në mars preku dhjetëra mijëra kompjuterë në të gjithë botën, me kompaninë që drejtoi gishtin drejt një ‘grupi të vlerësuar të sponsorizuar nga shteti dhe që vepron jashtë Kinës’.

SHBA-ja beson se Ministria e Sigurimit të Shtetit përdori grupin, i cili ishte i motivuar nga fitimi, për të arritur qëllimet e veta, u tha një zyrtar në administratën e Biden disa mediave në kushte anonimiteti.

Zbulimi u përshkrua si pjesë e përpjekjes së SHBA-së për një ‘turpërim publik’ të Pekinit për keqbërjet e pretenduara. Uashingtoni nuk vendosi asnjë sanksion në përgjigje të sulmeve kibernetike, por tha se u përball me zyrtarët kinezë për to.

Pekini mohoi çdo përfshirje në operacionet e piraterisë kriminale, duke thënë se ai kundërshton vendosmërisht ‘sulmet kibernetike dhe vjedhjet kibernetike në të gjitha format’ dhe se akuzave të SHBA-së u mungonin provat. Rusia është një tjetër vend që Uashingtoni ka akuzuar për përdorimin e kriminelëve kibernetikë për të nisur disa sulme të kohëve të fundit kundër caqeve perëndimore. Moska gjithashtu mohoi akuzat, duke i quajtur ato të pabaza.

Zyrtari i paemëruar tha se ekspertët kibernetikë amerikanë mësuan më shumë se si vepronin hakerat e supozuar të sponsorizuar nga qeveria në Kinë. Të hënën, disa agjenci të sigurisë amerikane botuan një këshillë për komunitetin e biznesit duke shpjeguar se si mund të mbrohet nga sulmet e tilla. Akuza gjysmë zyrtare kundër Pekinit përkoi me lëshimin e dokumentit.