Vendosni fjalën kyçe....

Kush ishte gazetari holandez Peter Rudolf de Vries dhe çështjet e bujshme që investigoi


Në mbrëmjen e 6 korrikut 2021, gazetari holandez hulumtues dhe reporteri i botës së krimit Peter R. de Vries u qëllua në kokë pasi u largua nga studioja televizive Bulevard në RTL në Amsterdam, ku ai ishte i ftuar. Disa plumba u qëlluan në drejtim të tij në rrugënLange Leidsedwarsstraat ndërsa ai ishte rrugës për te makina e tij. Ai u dërgua në spital në gjendje kritike. De Vries vdiq si rezultat i të shtënave më 15 korrik 2021.

Kush ishte Peter Rudolf de Vries?

Peter Rudolf de Vries ishte një gazetar hulumtues dhe reporter i krimit. Programi i tij televiziv Peter R. de Vries, misdaadverslaggever (Reporter i Krimit; 1995−2012) mbuloi raste të profilit të lartë dhe vendosi një rekord shikimi të televizionit holandez. Në 2005, ai themeloi partinë e tij politike e cila u shpërbë shumë shpejt.

Peter Rudolf de Vries lindi më 14 nëntor 1956 në Aalsmeer në Hollandë. Ai ndoqi shkollën fillore në Amstelveen dhe shkollën e mesme në Amsterdam. Nga viti 1976 deri më 1977, ai u rekrutua në Ushtrinë Mbretërore të Holandës, ku arriti gradën e rreshterit.

Në 1978, de Vries u bë gazetar për gazetën e përditshme De Telegraaf në Hagë dhe më vonë në Amsterdam. Ai gradualisht kaloi nga gazetaria e përgjithshme në raportimin e krimit duke mbuluar çështje të mëdha penale në Hollandë. Në 1987, ai dha dorëheqjen nga De Telegraaf dhe u bë kryeredaktor i revistës javore Aktueel, të cilën ai e shndërroi në një revistë raportimi të ngjarjeve kriminale.

Ngjarjet kriminale që hulumtoi

Rrëmbimi i Freddy Heineken

Në 1983, De Vries ndoqi rastin e rrëmbimit të Freddy Heineken për gazetën Holandeze De Telegraaf. Ai ndoqi procedimet dhe nganjëherë vizitoi hotelet në Francë ku rrëmbyesit Cor van Hout dhe Willem Holleeder po mbaheshin të arrestuar.

Ai shkroi dy libra bazuar në hetimin e tij. I pari ishte De zaak Heineken (Rasti Heineken, 1983), i publikuar në të njëjtin vit me rrëmbimin. Kjo u pasua nga De ontvoering van Alfred Heineken (Rrëmbimi i Alfred Heineken, 1987), një roman nga perspektiva e Cor van Hout bazuar në intervistat e zhvilluara nga De Vries me Van Hout dhe Holleeder për një periudhë prej katër javësh gjatë arrestimit të tij të fundit në hotel në Évry, Essonne në 1986. Romani u adaptua më vonë si Rrëmbimi i Freddy Heineken (2015) me protagonist Anthony Hopkins si Freddy Heineken.

Në vitin 1994, De Vries gjurmoi Frans Meijer, një nga rrëmbyesit, në Paraguai.

Hetimi i korrupsionit policor

Më 13 shtator 2006, De Vries u arrestua në Oisterwijk dhe u ndalua për disa orë në Tilburg kur u përpoq të përballej me një oficer policie me akuza për veprime të dyshimta në lidhje me trashëgiminë e grave të moshuara. Ai u akuzua për një akuzë të shkeljes. Çështja u rrëzua në janar 2007 “në funksion të rezultateve përfundimtare të kërkimit të vazhdueshëm të së vërtetës dhe rezultateve të hetimit disiplinor” në sjelljen e policit në fjalë.

Hetimi i Kennedy

Në gjysmën e parë të vitit 2006, De Vries dhe Wim Dankbaar prodhuan një speciale dy orë e gjysmë për vrasjen e presidentit të SHBA John F. Kennedy në 1963. Në atë që ka qenë shfaqja më e gjatë e De Vries deri më sot, ai kaloi dy javë në Teksas duke folur me ish-agjentët e CIA-s dhe FBI-së dhe ish-të dashurën e Lee Harvey Oswald. Një nga temat e intervistës, James Files, tha se ai ishte personi i armatosur përgjegjës për vrasjen e Kennedy. Dosjet kundërshtuan gjetjet e Komisionit Warren dhe pretenduan se CIA dhe mafia ishin të përfshirë në atentat.

Zhdukja e Natalee Holloway

Në nëntor 2006, u transmetua një program nga De Vries në të cilin ai akuzoi Joran van der Sloot, një nga të dyshuarit kryesorë për zhdukjen e Natalee Holloway në Aruba.

Më 11 Janar 2008, Van der Sloot hodhi një gotë verë të kuqe në fytyrën e De Vries menjëherë pas një transmetimi të drejtpërdrejtë të programit holandez Pauw & Witteman në të cilin De Vries dhe Van der Sloot (me prindërit e tij) kishin qenë mysafirë.

Më 31 janar 2008, De Vries u tha mediave se ai e dinte se çfarë kishte ndodhur në rastin e Natalee Holloway. Ai ndau gjetjet e tij me policinë, duke deklaruar se ai do t’i tregonte publikisht këto prova të gjetura rishtas në një episod të veçantë të programit të tij televiziv. Më 3 Shkurt 2008, videoja e fshehtë u transmetua në televizionin Holandez duke treguar Van der Sloot që pretendonte se pinte marijuanë dhe pranonte se ishte i pranishëm gjatë vdekjes së Holloway. Video u shikua nga 7 milion shikues në Holandë dhe ishte programi jo-sportiv më i shikuar në historinë e televizionit Hollandez. Patrick van der Eem, duke punuar i fshehtë për De Vries, ishte miqësuar me Van der Sloot, i cili nuk ishte në dijeni se po regjistrohej kur tha se Holloway kishte pësuar një lloj krize ndërsa bënte seks në plazh. Pasi nuk arriti ta ringjallte atë, ai tha se thirri një mik të quajtur Daury, i cili e ngarkoi atë në një varkë dhe e hodhi trupin e saj në det.

Prokurori në Aruba përcaktoi që videoja ishte e pranueshme, por provat u konsideruan të pamjaftueshme për të urdhëruar arrestimin e ri. Megjithëse rrëfimi i regjistruar dukej i dënueshëm, Van der Sloot argumentoi se ai po gënjente për të bërë përshtypje Van der Eem, i cili ai besonte se ishte një tregtar droge. Van der Eem tha se ABC pagoi 830,000 dollarë amerikanë për të siguruar të drejtat e transmetimit të programit në Shtetet e Bashkuara.

De Vries shkroi hyrjen në librin Overboord të qershorit 2008: Joran van der Sloot aan het praten kreeg (Në bord: si e gjeta Joran van der Sloot për të folur) në të cilin Van der Eem rrëfen përvojën e tij me Van der Sloot me transkriptimet e videoja e fshehtë. Më 22 shtator 2008, në New York, De Vries mori një Çmim Ndërkombëtar Emmy në Çështjet aktuale për mbulimin e tij ndërsa shoqërohej nga nëna e Natalee Beth Holloway.

Në nëntor 2008, De Vries transmetoi pamjet sekrete të Van der Sloot duke bërë përgatitjet për trafikimin e dukshëm seksual të grave Tailandeze në Bangkok. De Vries pohoi se Van der Sloot po bënte 13,000 dollarë për çdo grua të shitur për prostitucion në Holandë. Van der Sloot përdori pseudonimin e “Murphy Jenkins” për të shmangur autoritetet Thai. Ministri peruan i Drejtësisë Aurelio Pastor tha se Tajlanda po ndjek akuza penale kundër Van der Sloot. Sipas The National Enquirer, ai po hetohet për përfshirjen e tij në zhdukjen e grave të reja që ai mund të ketë rekrutuar për një bandë skllavërie seksi Tailandeze ndërsa paraqitej si një konsulent prodhimi për një agjenci modelimi që do t’i dërgonte ato në Evropë.

Vdekja e Mariska Mast

Në gusht 2010, De Vries udhëtoi në Subiaco, Australia Perëndimore në një përpjekje për të intervistuar instruktorin e zhytjes Daniel Ian Ross, i cili po kërkohej përmes Interpolit për vdekjen e gushtit 2008 të turistes holandeze 23-vjeçares Mariska Esmeralde Mast në ishullin Honduras të Roatán.

Ross u arrestua fillimisht dhe u la i lirë pasi dorëzoi pasaportën e tij britanike me udhëzime për të mos lënë ishullin. Ross, i cili ka shtetësi të dyfishtë, më pas përdori pasaportën e tij Australiane për të lënë ishullin.

Ross mohoi përgjegjësinë për vdekjen përmes avokatëve të tij në Australi, i cili nuk ka një traktat ekstradimi me Hondurasin. Një raport i autopsisë deklaroi se Mast vdiq nga lëndimet e forcës së butë dhe asfiksia që rezultoi nga mbytja.  

Shoku i tij Jisoo Han, i cili ndihmoi për të marrë Mast në spital, u arrestua më vonë dhe është në arrest shtëpie në Honduras. Han i bëri thirrje publike Rossit që të dilte përpara dhe ta shfajësonte atë. Ross thirri policinë kur De Vries u përpoq të kontaktojë me të në shtëpinë e tij më 19 gusht.

De Vries u arrestua dhe pagoi një gjobë prej 200 dollarësh për mosbindje ndaj urdhrit të policisë për të vazhduar më tej.

Më 6 shtator, magjistrati i Perth Giuseppe Cicchini refuzoi një kërkesë nga Ross për një urdhër ndalimi kundër De Vries, i cili deri atëherë ishte larguar nga vendi.  De Vries kritikoi Policinë e Australisë Perëndimore për arrestimin e tij, duke deklaruar: “Unë nuk e preka atë, nuk e fyeva, nuk e kërcënova … Kjo është një rast vrasjeje dhe unë gjurmova atë dhe tani ju po më fusni në burg./Hashtag.al