Vendosni fjalën kyçe....

Persona të armatosur rrëmbejnë 140 nxënës në një shkollë në Nigeri


Njerëz të armatosur në Nigeri kanë rrëmbyer të paktën 140 nxënës shkollë në veri-perëndim të vendit, thotë policia.

Të paktën tetë persona u rrëmbyen gjithashtu nga Qendra Kombëtare e Tuberkulozit dhe Leprosisë në Zaria herët në mëngjes të Dielën.

Dy infermiere dhe një fëmijë 12-muajsh ishin midis atyre që u sekuestruan, tha një punëtor i spitalit.

Kohët e fundit ka pasur një valë të rrëmbimeve nga shkolla dhe universitete për shpërblim.

Të hënën, raportet dolën për një rrëmbim tjetër masiv nga një shkollë afër qytetit Kaduna, rreth 80 km në jug-perëndim të Zaria.

Nëna e një vajze 15-vjeçare e cila ishte rrëmbyer nga Shkolla Bethel Baptiste i tha BBC se 140 nxënës shkolle ishin kapur nga një grup i madh burrash të armatosur që mbërritën me motor dhe prishën gardhin.

Një total prej 26 personash – përfshirë një mësuese – ishin shpëtuar, thuhej në deklaratë.

Një udhëheqës i krishterë lokal tha se ishin 180 studentë në shkollë, vetëm 20 prej të cilëve ishin llogaritur deri më tani. Sidoqoftë, ai tha se disa prej tyre mund të kenë shpëtuar.