Vendosni fjalën kyçe....

Evakuohet fshati kanadez, flakët djegin shtëpi dhe makina pas temperaturave rekord 49.6C


Banorët e një fshati në provincën British Columbia të Kanadasë janë urdhëruar të evakuohen pasi një zjarr i ndezur nga temperaturat më të nxehta të vendit ndonjëherë ka kaluar nëpër shtëpi dhe ndërtesa të tjera.

Të mërkurën në mbrëmje, Kryetari i Komunës së Lytton Jan Polderman lëshoi një urdhër evakuimi pasi një e lartë prej 49.6C u regjistrua atje të martën – një rekord i ri për Kanadanë.

Pamjet dramatike nga Lytton, një komunitet prej rreth 250 personash, treguan se zjarri shpërtheu nëpër shtëpi, makina dhe ato që dukej se ishin një dyqan.

Flakët përfshinë gjithashtu zona pyjore, duke dërguar tufa të mëdha tymi të zi në ajër, duke ulur ndjeshëm shikimin në rrugët afër.