Vendosni fjalën kyçe....

Stuhia i merr jetën 12 personave në SHBA mes tyre 9 fëmijë


 

Stuhia Tropikale Claudette mori 12 jetë në Alabama ndërsa stuhia përfshiu SHBA-në juglindore, duke shkaktuar përmbytje të mëdha dhe tornadot që shkatërruan dhjetëra shtëpi.

Dhjetë persona, përfshirë nëntë fëmijë, u vranë të shtunën në një përplasje me 15 automjete rreth 55 kilometra në jug të Montgomery.

Shumë njerëz u plagosën gjithashtu.

Ndërkohë, një burrë 24 vjeç dhe një djalë 3 vjeç u vranë kur një pemë ra në shtëpinë e tyre pak jashtë kufijve të qytetit Tuscaloosa të Shtunën, tha Kapiteni Marty Sellers i Njësisë së Krimeve të Dhunshme në Tuscaloosa për Tuscaloosa News.

Vdekjet ndodhën ndërsa reshjet e shiut goditën Alabamën dhe Xhorxhian Veriore të shtunën vonë. Më shumë se 30 centimetra shi u raportua më herët përgjatë Bregut të Gjirit të Misisipit.